Naukowcy odkryli, że istnieje związek między czytaniem a krótkowzrocznością

2 lipca 2014

czytanie-krotkowzrocznosc
Badacze z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego przy Uniwersytecie im. J. Gutenberga w Moguncji (Niemcy) odkryli, że czytanie i nauka w szkole mogą mieć większy wpływ na krótkowzroczność niż genetyka, jak sądzono do tej pory.

Niemieccy naukowcy poddali 4685 osób badaniom wzroku, testom genetycznym oraz poprosili o udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące prowadzonego stylu życia. Odkryto, że wśród osób, które ukończyły 13 klas szkoły obowiązkowej (poziom dla najlepszych uczniów uprawniający do podjęcia studiów), aż 60,3 procent cierpiało na krótkowzroczność. W grupie osób, które ukończyły 10 klas (średni poziom dający możliwość podjęcia nauki zawodu i pracy na średnim szczeblu), odsetek ten wynosił 41,6 procent. Z kolei wśród tych, którzy ukończyli 9 klas (najniższy poziom, po którym uczeń udaje się do odpowiednika naszej zawodówki), jedynie 27,2 procent było krótkowidzami. Podobnie przedstawiała się sytuacja wśród osób, które nie ukończyły drugiego etapu kształcenia (26,9 procent).

Jeśli wziąć pod uwagę stopień ukończonej edukacji, sytuacja przedstawiała się podobnie. Krótkowidzami było 53 procent absolwentów szkół wyższych, 34,7 procent osób z maturą oraz 23,9 procent po zawodówce.
Badacze przyjrzeli się również 45 markerom genetycznym związanym z krótkowzrocznością, ale odkryli, że poziom edukacji był dużo silniejszym wskaźnikiem odpowiedzialnym za tę wadę wzroku.

Ludzie biorący udział w badaniu reprezentowali grupę wiekową od 35 do 47 roku życia. Naukowcy uważają, że przeprowadzenie podobnego testu na młodszych osobach może dać jeszcze bardziej wyraziste rezultaty z uwagi na coraz częstsze używanie do czytania i nauki monitorów lub ekranów komputera i urządzeń mobilnych.

Choć krótkowzroczność można łatwo wyleczyć, zwiększa ona ryzyko powstania bardziej poważnych problemów w przyszłości, jak jaskra lub odwarstwienie siatkówki. Jak więc strzec się przed tego typu problemem ze wzrokiem? Naukowcy zalecają wyjść na świeże powietrze. Przestawianie wzroku pomiędzy bliskimi i odległymi obiektami sprawia, że nasze oczy wykonują bardziej zróżnicowane ćwiczenia, dzięki czemu nie używają w kółko tych samych mięśni.

Wyniki badania niemieckich naukowców opublikowano w lipcowym numerze magazynu okulistycznego „Ophthalmology”.

źródło: Huffington Post
fot. Walt Stoneburner

Tematy: , ,

Kategoria: newsy