Nagroda Angelusa poszerzona o Nagrodę Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej. Możecie głosować!

23 września 2014

gorbaniewska-angelus
W tym roku w ramach Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” po raz pierwszy jednej z książek nominowanych do finału przyznana zostanie Nagroda Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej. W ten sposób organizatorzy nagrody uhonorowali pierwszą przewodniczącą jury „Angelusa”, zmarłą w listopadzie 2013 roku rosyjską poetkę.

O tym, która z 7 nominowanych książek otrzyma nowe wyróżnienie zadecydują czytelnicy w głosowaniu za pomocą aplikacji zainstalowanej na stronie głównej nagrody: www.angelus.com.pl. Aplikacja jest już uruchomiona, głosowanie właśnie się rozpoczęło i potrwa do 16 października.

W tym roku w gronie finalistów „Angelusa” znalazły się następujące powieści: „Czas kobiet” Jeleny Czyżowej, „Choroba Libenkrafta” Ołeksandra Irwaneća, „Wypadek” Ismaila Kadare, „Ostatnie rozdanie” Wiesława Myśliwskiego, „Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)” Pavola Rankova, „Dziewczynko, roznieć ogieniek” Martina Šmausa i „Warsztat diabła” Jáchyma Topola.

Nagroda Czytelników wraz z pozostałymi nagrodami – Nagrodą Główną i Nagrodą dla Tłumacza ? zostanie wręczona podczas uroczystej gali „Angelusa”, która odbędzie się 18 października we wrocławskim Teatrze Capitol.

Natalia Gorbaniewska  (1936- 2013) była rosyjską poetką, dziennikarką i tłumaczką literatury polskiej, a także członkiem ruchu obrony praw człowieka. Aktywnie uczestniczyła w rosyjskim samizdacie, m.in. jako twórczyni i pierwszy redaktor legendarnej „Kroniki Wydarzeń Bieżących”. Była jedną z ośmiorga uczestników demonstracji na placu Czerwonym 25 sierpnia 1968 roku przeciw wkroczeniu wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji. Aresztowana w 1969 roku, zwolniona w lutym 1972, po pobycie w więzieniu śledczym i przymusowym więzieniu psychiatrycznym, zmuszona została do wyemigrowania z ZSRR. Od 1976 roku mieszkała w Paryżu. Pracowała jako dziennikarka w Radiu Swoboda, współpracowała z rosyjskimi pismami emigracyjnymi „Kontinient” i „Russkaja Mysl”. Za przekłady literatury polskiej, m.in. Czesława Miłosza, Józefa Mackiewicza i Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, otrzymała nagrodę z rąk Polskiego PEN Clubu (1992). Gorbaniewska była też laureatką nagrody paryskiej „Kultury” i Nagrody im. Jerzego Giedroycia (2005). W 2006 roku przyjęła polskie obywatelstwo. Zmarła w listopadzie 2013 roku.

fot. Mirosław Koch

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy