banner ad

Na Manhattanie odsłonięto pomnik Małego Księcia patrzącego w niebo

17 października 2023

W Nowym Jorku odsłonięto nowy pomnik: wysoką na ok. 1,2 metra rzeźbę z brązu przedstawiającą Małego Księcia patrzącego w niebo. W ten sposób uczczono 80. rocznicę wydania słynnej książki Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, której bohaterem był tajemniczy chłopiec z planety B-612.

Pomnik znajduje się w Piątej Alei w dzielnicy Upper East Side na Manhattanie. Mały Książę z brązu posadowiony został na murku przed Willą Albertine, księgarnią i centrum kulturalnym Ambasady Francji w Nowym Jorku. Przechodnie mogą sobie obok niego przysiąść i razem z nim popatrzeć w niebo.

Autorem projektu jest francuski rzeźbiarz Jean-Marc de Pas. Najpierw Mały Książę został wyrzeźbiony z gliny, a następnie odlany w jednym kawałku z brązu w pracowni artysty w Normandii i przetransportowany do Stanów Zjednoczonych.

W uroczystym odsłonięciu pomnika brali udział m.in. francuska minister ds. Europy i spraw zagranicznych Catherine Colonna oraz Olivier d’Agay, cioteczny wnuk pisarza i zarazem przedstawiciel rodziny Saint-Exupéry. „Mały Książę – uwielbiana ikona kultury na całym świecie i doskonałe ucieleśnienie wspólnej historii Francji i Stanów Zjednoczonych – będzie czuł się jak w domu przy słynnej Piątej Alei na Manhattanie. 80 lat po publikacji tego ponadczasowego klasyka z radością witamy Małego Księcia w Willi Albertine, gdzie co miesiąc przybywają tysiące gości, aby wziąć udział w wydarzeniach literackich i przeglądać zawartość księgarnianych półek” – oświadczył Laurent Bili, ambasador Francji w USA.

Choć na całym świecie istnieją dziesiątki tablic i pomników upamiętniających pisarza, Mały Książę jest pierwszą tego typu inicjatywą zorganizowaną na Manhattanie, a miejsce to jak mało które zasługuje na taki literacki akcent. To właśnie m.in. na Manhattanie Antoine de Saint-Exupéry mieszkał po rozpoczęciu niemieckiej okupacji Francji, kiedy przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych, tam też (i na Long Island) pisał swoją najsłynniejszą książkę. To tam, zaledwie kilka kilometrów od odsłoniętego właśnie pomnika, w Bibliotece i Muzeum Morgana, znajduje się oryginalny rękopis i rysunki „Małego Księcia”.

Pierwsze wydanie książki ukazało się w Nowym Jorku w kwietniu 1943 roku. Tydzień po premierze Antoine de Saint-Exupéry pożegnał się z żoną i kochanką, a następnie z jednym egzemplarzem książki w bagażu udał się do francuskiej bazy lotniczej w Afryce Północnej, by przyłączyć się do aliantów walczących w II wojnie światowej. 31 lipca 1944 roku zaginął podczas misji lotniczej koło Lyonu.

Inicjatorami pomniku są Amerykańskie Stowarzyszenie Le Souvenir Francais, zajmujące się upamiętnianiem francuskich żołnierzy, którzy zasłużyli się w Stanach Zjednoczonych, oraz promowaniem kultury i dziedzictwa francuskiego w USA, a także Fundacja Antoine’a de Saint-Exupéry’ego na rzecz Młodzieży.

[am]
fot. (1) Catherine Colonna, (2) French Embassy in the U.S.

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy