banner ad

Blogerka ustanowiła polski rekord Guinnessa na największą kolekcję książek z autografem

18 października 2023

Wioleta Sadowska z Tuszyna może pochwalić się polskim rekordem Guinnessa na największą kolekcję książek z autografem. Jak dotąd zebrała aż 1854 podpisanych egzemplarzy. Teraz planuje pobić światowy rekord.

Książki zajmują w życiu Wiolety Sadowskiej ważne miejsce. Od 2011 roku tworzy bloga „Subiektywnie o książkach”, na którym znajdziecie m.in. recenzje książek, wywiady z pisarzami czy konkursy. To właśnie ten blog stał się motorem do budowania kolekcji. Sadowska regularnie uczestniczy w imprezach targowych i spotkaniach autorskich, z których przywozi kolejne zdobycze do swojej kolekcji.

Jak donosi Biuro Rekordów, minimalna liczba podpisanych książek, która była niezbędna do ustanowienia rekordu Polski, wynosiła 1000 egzemplarzy. Wiolecie Sadowskiej udało się przeskoczyć ten pułap niemal dwukrotnie – na dzień 26 września posiadała bowiem 1854 książki z autografami (a łącznie w jej biblioteczce znajduje się ponad 8 tysięcy woluminów).

Za jedną z najcenniejszych swoich zdobyczy rekordzistka uważa powieść z podpisem Nicholasa Sparksa, którego spotkała w 2017 roku na Targach Książki w Krakowie. Liderem w jej kolekcji jest Graham Masterton, który złożył autograf na 35 książkach. Najstarsza podpisana książka w zbiorach blogerki to „Wizjer” Krystyny Kofty z 1978 roku. Posiada również egzemplarze z autografami Jonathana Carrolla, Roberta Cooka, Jakuba Żulczyka, Katarzyny Puzyńskiej, Marka Krajewskiego i wielu innych.

Wioleta Sadowska prezentuje dyplom potwierdzający ustanowienie rekordu.

Wioleta Sadowska przyznaje, że ustanowienie rekordu Polski nie było łatwym przedsięwzięciem. „Prace nad dokumentowaniem całej kolekcji zaczęłam w lutym tego roku i wiedziałam, że muszę wyrobić się z pakowaniem książek do pudełek do połowy sierpnia, aby już zawieźć je do naszego nowego domu. Robienie zdjęć każdej książki i autografu, nagrywanie filmów i żmudne zbieranie materiału dowodowego poświadczającego, że każdy podpis autora jest autentyczny, to wiele godzin mojej pracy, głównie w nocy. Jednak warto było to wszystko zrobić!” – pisze na swoim blogu.

Zdobycie polskiego rekordu Guinnessa nie zaspokaja aspiracji Wiolety Sadowskiej. Jej planem jest tytuł światowej rekordzistki. Żeby osiągnąć ten cel musi powiększyć swoje zbiory o ponad 500 książek. Aktualnym rekordzistą świata jest pastor Rick Warren, który zebrał 2381 książek z podpisami autorów. Oczywiście stanowią one jedynie drobną część jego ogromnej kolekcji, ukrytej za regałem w gabinecie. Do biblioteki wchodzi się, naciskając przycisk znajdujący się w egzemplarzu książki napisanej przez pastora, „Moje życie ma cel”, wyłożonej na jednej z półek.

[am]
fot. (1,2) archiwum Wiolety Sadowskiej, (3) Carey Nieuwhof

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy