Na komputerze Jos? Saramago odnaleziono niepublikowany wcześniej dziennik

3 lipca 2018


Fundacja Jos? Saramago wydała sensacyjne oświadczenie: na komputerze zmarłego w 2010 roku portugalskiego noblisty odkryto niepublikowany wcześniej dziennik. Książka ukaże się na rynku hiszpańskojęzycznym jeszcze w tym roku.

W swym długim życiu Saramago opublikował pięć tomów „Zeszytów z Lanzarote”, czyli dziennika, który prowadził po przeprowadzce na Wyspy Kanaryjskie w 1993 roku. Przy jednej z okazji wspominał o szóstej części, ale ostatecznie ta nigdy się nie ukazała, ponieważ w 1998 roku pisarz otrzymał Nobla, co poskutkowało nadmiarem obowiązków. Teraz dowiadujemy się, że taki dziennik powstawał. Na dodatek został w dużej mierze skompletowany.

„Myślałam, że wszystko zostało opublikowane. Z konsternacją odkryłam, że nikt nie zdawał sobie sprawy, że ta książka istnieje” ? oświadczyła Pilar del Río, wdowa po pisarzu.

Manuskrypt znajdował się w jednym z plików na komputerze należącym niegdyś do pisarza. „Pod koniec lutego, przeglądając komputer, zrobiłam to, czego nigdy wcześniej nie robiłam, otworzyłem folder o nazwie 'zeszyty'” ? opowiadała podczas konferencji prasowej wdowa po Saramago. Pilar del Río zaskoczyło to, że w folderze, oprócz pięciu już opublikowanych dzienników, znajdował się szósty plik. „Szósty? Nie było szóstego zeszytu. Wiedziałam, że są teksty, które nie zostały uporządkowane, otworzyłam plik i o drugiej nad ranem znalazłam książkę” ? wspominała.

Dziennik powstawał w 1998 roku, a więc opisuje miesiące poprzedzające przyznanie pisarzowi Nobla w dziedzinie literatury. Obowiązki, jakie spadły na Saramago po otrzymaniu nagrody, sprawiły, że nie mógł znaleźć czasu i cierpliwości, aby przejrzeć i zredagować 200 stron tekstu znajdującego się w pliku. Manuskrypt był w 80 procentach kompletny. Niektóre fragmenty istniały wyłącznie w formie notatek, więc zostały opracowane przez Pilar del Río.

Dziennik ma zostać wydany w październiku w Portugalii i Hiszpanii pod tytułem „El cuaderno del a?o del Nobel” („Zeszyt z roku Nobla”). Data premiery zbiega się z 20. rocznicą przyznania Jos? Saramago nagrody Akademii Szwedzkiej.

[am]
fot. Juanky Pamies Alcubilla/Flickr

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy