banner ad

Myśliwski, Pochmara-Balcer i Sinkowski nominowani do Nagrody Norwida w kategorii „literatura”

12 czerwca 2019


Ogłoszono nazwiska artystów nominowanych do tegorocznej edycji Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida. W kategorii literatura szansę na wygraną mają Wiesław Myśliwski, Katarzyna Pochmara-Balcer i Adrian Sinkowski.

Nagroda Norwida przyznawana jest za całokształt twórczości („Dzieło życia”) oraz za dzieło lub kreację powstałe w minionym roku (w dziedzinie literatury, muzyki, sztuk plastycznych i teatru). Laureatów poznamy na gali wręczenia nagród, która odbędzie się 23 września 2019 roku na Zamku Królewskim w Warszawie.

O statuetkę w kategorii „literatura” zawalczy prozaik, dramaturg i scenarzysta filmowy Wiesław Myśliwski za książkę „Ucho igielne”. To poruszająca medytacja nad ludzkim losem, pamięcią i historią, zagadkowością intymnych relacji, a przede wszystkim nad tajemnicą spotkania młodości i starości. Nominację otrzymała również absolwentka filozofii i filologii węgierskiej Katarzyna Pochmara-Balcer za „Lekcje kwitnienia” ? debiutancką powieść, która zmusza czytelnika do refleksji na temat współczesnych autorytetów i stosunku człowieka do natury. Kapituła doceniła także poetę Adriana Sinkowskiego za tomik wierszy „Atropina” o nieustannym przypominaniu sobie minionego czasu.

W tym roku Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida przyznane zostaną po raz 18. Zwycięzcy, oprócz statuetki, otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości 20 tysięcy złotych; a laureat Nagrody „Dzieło Życia” ? 25 tysięcy złotych. Nominowani uhonorowani zostaną pamiątkowymi medalami.

[am]
fot. Mazowiecki Instytut Kultury

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy