Poznaliśmy nominowanych do Nagrody Gombrowicza 2019

3 czerwca 2019


Kapituła Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza za debiut prozatorski (na zdj.) ogłosiła nominowanych do tegorocznej edycji tego wyróżnienia. Tym razem są to autorzy wydawani w małych oficynach od lat stawiających na debiutantów: Olga Hund, Katarzyna Pochmara-Balcer, Jakub Tabaczek, Anna Wiśniewska-Grabarczyk i Łukasz Zawada. O tym, kto z nich otrzyma nagrodę, dowiemy się we wrześniu.

W tym roku kapituła w składzie: Ewa Graczyk, Jerzy Jarzębski (przewodniczący), Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak i Justyna Sobolewska miała do przeczytania blisko 70 książek. Nominować postanowiono Olgę Hund za „Psy ras drobnych” (wyd. Ha!art), Katarzynę Pochmarę-Balcer za „Lekcje kwitnienia” (Nisza), Jakuba Tabaczka za „Czytajcie, co jest Wam pisane” (Mamiko), Annę Wiśniewską-Grabarczyk za „Porzeczkowego Josefa” (Anagram) oraz Łukasza Zawadę za wydane również przez Niszę „Fragmenty dziennika SI”.

Kapituła podkreślała wyrównany poziom dużej części książek zgłoszonych do konkursu, wybór nominowanych nie był więc ani łatwy, ani oczywisty. W tym roku wśród wyróżnionych książek nie ma reportażu ani eseju, jurorzy docenili cztery powieści i zbiór opowiadań. Co warto pokreślić, w tej edycji werdykt promuje wyłącznie autorów pierwszych książek, choć zgodnie z regulaminem Nagrodę Gombrowicza można otrzymać również za drugą prozę. Taki pomysł twórców nagrody to nie tylko nawiązanie do dwóch książek wydanych przez Witolda Gombrowicza przed jego emigracją, ale także szansa dla tych autorów, których debiut przeszedł niezauważony albo był przedwczesny.

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza przyznana zostanie już po raz czwarty. Laureat otrzyma 40 tysięcy złotych. Od tego roku organizatorzy postanowili nagradzać też wszystkich nominowanych, oczywiście skromniej ? kwotą 2 tysięcy złotych. Można domyślać się, że to pokłosie apelu, wystosowanego niedawno przez poetów nominowanych do Silesiusa, którzy podzielili się wygraną. Zwycięzcę Nagrody Gombrowicza poznamy 15 września, podczas festiwalu „Opętani Literaturą”. Dotychczasowi laureaci to: Weronika Murek i Maciej Hen (2016), Anna Cieplak (2017) oraz Marcin Wicha (2018). Do wszystkich edycji konkursu zgłoszono łącznie ponad 300 książek.

A tak na marginesie ? Gombrowicz na rozważania o jego szansach na Międzynarodową Nagrodę Wydawców zareagował tak w swoim „Dzienniku”: „Co to za figle? Z moją powagą figle? Z moją dumą? Z moją godnością?! Jakiż demon przywrócił mnie znienacka głupocie, niepowadze, błahości mojego początku?! Kto? Jaki demon? Dziesięć tysięcy dolarów! Których pożądasz! Które cię przeniknęły aż do rdzenia! Dziesięć tysięcy? Ależ to jest zupełnie głupia suma! Żebyż przynajmniej milion! Pięćdziesiąt milionów! Nie, dziesięć tysięcy, suma, jaką zarabia przeciętny finansista na zupełnie miernej transakcji”. Ciekawe, jak na wieść o nominacjach do tegorocznej edycji Nagrody Gombrowicza zareagowali debiutujący pisarze.

Współorganizatorami nagrody i festiwalu są Prezydent Radomia oraz Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli (oddział warszawskiego Muzeum Literatury). Wydarzeniom patronuje (i uczestniczy w nich) Rita Gombrowicz. Od trzech edycji Mecenasem nagrody jest Jarosław Krzyżanowski, zaś Partnerem Głównym festiwalu po raz drugi Samorząd Województwa Mazowieckiego. Partnerem nagrody zaś Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu. Sekretarzem kapituły jest Tomasz Tyczyński, kurator Muzeum Witolda Gombrowicza.

[am]
fot. E. Witkowska/Muzeum Witolda Gombrowicza

Tematy: , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy