Muzeum Gombrowicza we Wsoli czeka rozbudowa. Placówka ma m.in. zyskać nową przestrzeń na organizację wystaw czasowych

21 grudnia 2023

Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli zostanie rozbudowane. Dwa nowe budynki administracyjno-muzealne powstaną na terenie parku. Rozbudowę placówki sfinansuje samorząd województwa mazowieckiego. Koszt inwestycji wyniesie 12,5 miliona złotych. W czwartek w obecności wicemarszałka Rafała Rajkowskiego została podpisana umowa z wykonawcą.

Podpisanie umowy zamyka wieloletni okres przygotowań do rozbudowy muzeum we Wsoli, które jest oddziałem Muzeum Literatury w Warszawie. Pierwsze plany budowy nowych obiektów powstały już w 2011 roku. Zaktualizowano je w 2020 roku, wówczas jednak dodatkowe zmiany nakazał Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. W tej sytuacji w 2022 roku powstał nowy projekt, a w marcu 2023 roku Muzeum Literatury uzyskało prawomocne pozwolenie na budowę. Po przygotowaniu niezbędnych materiałów ogłoszony został przetarg i wybrany wykonawca, z którym właśnie podpisano dokumenty.

„Miło nam poinformować, że po kilku latach przygotowań w przyszłym roku wreszcie rozpocznie się rozbudowa Muzeum Witolda Gombrowicza” – oświadczył wicemarszałek Rafał Rajkowski. „W ramach inwestycji na terenie Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli powstaną dwa nowe budynki administracyjno-muzealne wraz ze stanowiskami postojowymi i infrastrukturą techniczną” – dodał.

Obiekty usytuowane zostaną w pobliżu bramy wjazdowej, w miejscu rozebranych po 2000 roku zabudowań gospodarczych. Projektowane obiekty mają nawiązywać do dawnej zabudowy folwarcznej. Bliżej bramy usytuowany zostanie mniejszy budynek (o powierzchni użytkowej 210 metrów kwadratowych), w którym znajdzie się portiernia z centrum monitoringu oraz magazyn gospodarczy. Poddasze będzie pełniło funkcję magazynową.

Drugi, większy budynek stanie prostopadle do pierwszego. Również będzie to obiekt parterowy z poddaszem użytkowym, ale o znacznie większej powierzchni – ponad 620 metrów kwadratowych. Obiekt będzie w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych. Na parterze znajdą się między innymi wielofunkcyjna sala widowiskowa z niezbędnym zapleczem (magazyn, garderoba), szatnie, recepcja, kawiarnia, toalety oraz pomieszczenia gospodarcze (garaż, warsztat i kotłownia). Na poddaszu zaplanowano przestrzeń ekspozycyjno-wystawienniczą, a także salę konferencyjną, skomputeryzowaną czytelnię i bibliotekę. Znajdą się tam pokoje do pracy oraz pomieszczenia socjalne. Projekt przewiduje również wydzielenie dwóch pokoi gościnnych z aneksem kuchennym.

Właściwe prace budowlane rozpoczną się w 2024 roku. Zakończenie robót planowane jest na maj 2025 roku.

Dla Muzeum Witolda Gombrowicza to bardzo ważna inwestycja. Dzięki rozbudowie muzeum zwiększy powierzchnię użytkową o blisko 850 metrów kwadratowych. Placówka ma zyskać nowoczesną przestrzeń na organizację wystaw czasowych. Sala wielofunkcyjna pozwoli poszerzyć ofertę edukacyjną i kulturalną. Pojawi się też możliwość organizowania konferencji naukowych. Znacznie zwiększy się także powierzchnia magazynowa.

„Niestety covid nie pozwala mi być we Wsoli w chwili, o której marzyłem od lat. Ta inwestycja to fragment realizacji jeszcze większego marzenia – o Muzeum Witolda Gombrowicza jako samodzielnej instytucji. Mam nadzieję, że teraz i ten projekt uda się urzeczywistnić. A wtedy nawet covid nie zatrzyma mnie w domu. Panom marszałkom dziękuję za już i proszę o resztę” – powiedział Tomasz Tyczyński, kurator Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.

W trosce o ochronę środowiska oraz w celu zmniejszenia kosztów utrzymania, Muzeum planuje w przyszłości wykorzystywać odnawialne źródła energii (panele fotowoltaiczne i pompy ciepła). W dalszych planach jest także rewitalizacja parku, w tym urządzenie trawników i łąk kwietnych, posadzenie około 200 drzew, przebudowa alei głównej, budowa nowych alejek z oświetleniem i ustawienie altan. Przebudowany zostanie także most na Strudze Wsolskiej.

Muzeum Witolda Gombrowicza zostało otwarte w październiku 2009 roku. Działa w zabytkowym pałacu o powierzchni 573 metrów kwadratowych, w którym prezentuje stałą ekspozycję. Organizowane cyklicznie wydarzenia kulturalne (spotkania literackie, dyskusje, panele, koncerty) odbywają się w jednej z sal wystawienniczych.

[md]

Tematy: , ,

Kategoria: newsy