Pięcioro członków Rady Programowej rezygnuje z prac przy festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie

20 grudnia 2023

Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie czekają niemałe zmiany. Pięcioro członków Rady Programowej zrezygnowało z członkostwa w tym gremium, a tym samym nie będą już czuwali nad ofertą programową wydarzenia. Jak zapowiadają jednak organizatorzy, kolejna edycja festiwalu odbędzie się w wakacje 2024 roku, a prace nad nią trwają już od września.

Wiadomość o rezygnacji z członkostwa w Radzie Programowej przekazali w mediach społecznościowych Justyna Sobolewska, Grzegorz Gauden, Ryszard Koziołek, Tomasz Pańczyk i Michał Rusinek.

„Byliśmy członkami Rady przez wiele lat. Jesteśmy bardzo emocjonalnie zaangażowani w Festiwal. W ostatnich latach zdarzało się, że zaskakiwani byliśmy decyzjami dyrekcji Festiwalu podejmowanymi bez naszej wiedzy, decyzjami naszym zdaniem dla Festiwalu niedobrymi. Ta praktyka powtórzyła się podczas ostatniego posiedzenia Rady Programowej. Nadszedł więc moment, w którym postanowiliśmy rozstać się z Festiwalem” – wyjaśnili w oświadczeniu.

„Dziękujemy Szczebrzeszynowi za to, że dał czytelnikom z całej Polski szansę poznawania wspaniałych pisarzy, poetów, tłumaczy, ludzi teatru, muzyki, sztuk wizualnych. I poznawania tak niezwykłego miejsca jak historyczne miasto Szczebrzeszyn. Życzymy Festiwalowi Stolica Języka Polskiego dobrej przyszłości, bo jest on wydarzeniem wyjątkowym. Jest dobrem mieszkańców Szczebrzeszyna i polskiego życia literackiego” – dodali.

Rezygnacja z członkostwa w Radzie Programowej pięciorga wymienionych wyżej osób nie oznacza końca festiwalu. Jak zapowiedziano, kolejna, jubileuszowa edycja zaplanowana jest na sierpień 2024 roku. „Już od września przygotowujemy 10. edycję Stolicy Języka Polskiego w Szczebrzeszynie” – przekazali organizatorzy wydarzenia na profilu Stolicy Języka Polskiego na Facebooku. „Mamy nadzieję na dobre, kolejne spotkania z Wami już od 4 do 10 sierpnia 2024” – dodano.

Organizatorzy potwierdzili również decyzję pięciorga członków Rady Programowej. „W przygotowania i pracę nad organizacją Festiwalu zaangażowanych od początku było i jest wiele osób: to przedsięwzięcie, które wymaga koordynacji licznych działań. Przyjęliśmy informację o rezygnacji z członkostwa w Radzie Programowej pięciu jej członków, którym serdecznie dziękujemy za wspólną pracę i zaangażowanie w budowanie festiwalu. Festiwalu, który od dziesięciu lat jest jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych Lubelszczyzny, a dla jej mieszkańców szansą na kontakt i spotkania z wybitnymi twórcami. Wierzymy, że kolejne edycje Festiwalu spełnią oczekiwania naszych czytelników i festiwalowych przyjaciół, z którymi spotkamy się w Szczebrzeszynie” – przekazano.

Nie podano do wiadomości publicznej, co konkretnie spowodowało, że drogi pięciorga członków Rady i organizatorów się rozeszły. Oprócz Justyny Sobolewskiej, Grzegorza Gaudena, Ryszarda Koziołka, Tomasza Pańczyka i Michała Rusinka w Radzie Programowej w ostatnich latach zasiadali również współtwórca festiwalu Piotr Duda, sekretarz Tomasz Pańczyk oraz przewodnicząca Iwona Hofman. Funkcję honorową pełnił Wiesław Myśliwski.

[md]
fot. Festiwal Stolica Języka Polskiego

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia