banner ad

Milo Manara pracuje nad komiksową adaptacją „Imienia róży” Umberta Eco. Zobacz pierwsze plansze

24 stycznia 2022

Milo Manara, włoski mistrz komiksu – głównie erotycznego, ale nie tylko – realizuje graficzną adaptację dzieła innego mistrza. Chodzi o „Imię róży” Umberta Eco.

Pomysł na komiks wyszedł od Elisabetty Sgarbi, reżyserki i dyrektorki generalnej w wydawnictwie La Nave di Teseo, które w 2020 roku opublikowało najnowsze wydanie powieści, wzbogacone rysunkami i notatkami autora. Zapytała znanego twórcę komiksowego Igorta, który prowadzi należący do wydawnictwa imprint Oblomov, kto mógłby stworzyć taki komiks. Odpowiedź mogła być tylko jedna: Milo Manara.

„Miałem prawdziwe wizje” – wspomina Igort we wstępniaku do styczniowego numeru włoskiego magazynu komiksowego „Linus” w całości poświęconego Umbertowi Eco w 90. rocznicę urodzin pisarza. „Widziałem strony, jakby już istniały w jakimś równoległym wszechświecie. Skłoniło mnie to, by natychmiast zadzwonić do Mila: 'Zobaczyłem to w twoim stylu, wyobraziłem sobie, że komiks został narysowany przez ciebie’. Manara był zaskoczony, mile zaskoczony. I choć pracował nad kolejnym swoim komiksem, a na dodatek rozproszył go ten mój irytujący telefon, zaczął się nad tym poważnie zastanawiać” – kontynuuje Igort.

Portret Umberta Eco stworzony przez Mila Manarę na okładkę styczniowego numeru magazynu „Linus”.

Od zastanowienia do realizacji droga okazała się krótka. Igort odkrył, iż Eco był wielkim miłośnikiem komiksów, a twórczość Manary bardzo cenił. Rodzina pisarza wyraziła zgodę na projekt i Manara przystąpił do rysowania. Efekt jego prac Włosi poznają już w 2022 roku. Komiksowa adaptacja „Imienia róży” ukaże się w najbliższych miesiącach w odcinkach na łamach magazynu „Linus”, a następnie w formie książkowej nakładem imprintu Oblomov.

„’Imię róży’ to książka, która odniosła światowy sukces i doczekała się już transpozycji zarówno filmowych, jak i telewizyjnych, więc dokonanie kolejnej jest niewątpliwie dużym wyzwaniem. Oczywiście od razu pomyślałem, że sam komiks jest książką, a 'Imię róży’ to w pewnym sensie książka o książkach” – mówi Milo Manara. „Uznałem więc, że w przeciwieństwie do poprzednich transpozycji, można rozbudować ten projekt, tworząc książkę o książce, która opowiada o książkach, kontynuując tę ciekawą zabawę w matrioszkę” – dodał rysownik.

„Imię róży” to jeden z największych włoskich bestsellerów. Opublikowana w 1980 roku powieść na przestrzeni lat została przetłumaczona na około 50 języków. Na całym świecie sprzedało się łącznie ponad 60 milionów jej egzemplarzy. Otrzymała również kilka nagród i wyróżnień, a także znalazła się na liście 100 najważniejszych książek XX wieku sporządzonej przez francuską gazetę „Le Monde” i doczekała dwóch ekranizacji – filmu pełnometrażowego z 1986 roku wyreżyserowanego przez Jean-Jacquesa Annauda oraz miniserialu telewizyjnego z 2019 roku.

Milo Manara to jeden z najbardziej znanych włoskich ilustratorów i rysowników. Zasłynął komiksami erotycznymi, ale jest również autorem popularnej sagi o Giuseppe Bergmanie. Współpracował już z tak znakomitymi twórcami, jak Hugo Pratt, Federico Fellini, Roman Polański oraz Alejandro Jodorowsky.

Poniżej możecie zobaczyć trzy plansze z zapowiadanego komiksu „Imię róży”:

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy