Międzynarodowy Tydzień Książki nie istnieje?

28 września 2012


W tym tygodniu polskojęzyczne portale społecznościowe obiegła informacja o trwającym Międzynarodowym Tygodniu Książki oraz proponowanej z tej okazji zabawie. Jedynym mankamentem tego pomysłu jest fakt, że takie wydarzenie nie istnieje.

W odróżnieniu od Światowego Dnia Książki, obchodzonego w dniu 23 kwietnia, na temat Międzynarodowego Tygodnia Książki nie znajdziemy w Internecie żadnych oficjalnych źródeł. Pomysł na obchody podobnego „święta” wziął się zapewne z internetowego mema krążącego po portalach społecznościowych. Jego treść brzmi mniej więcej tak: „Trwa Międzynarodowy Tydzień Książki – weź najbliższą książkę, otwórz na stronie 52 i napisz piąte zdanie nie podając tytułu ani autora”.

Memy, czyli dowolne informacje przekazywane poprzez grafikę, filmik albo krótką notkę, rozprzestrzeniają się w sieci od lat. Przesyłane treści częstokroć nie są prawdziwe, czego przykładem jest właśnie Międzynarodowy Tydzień Książki. Udało nam się wyśledzić, że zabawa sugerująca jakoby trwało podobne wydarzenie krąży po zagranicznych forach i portalach społecznościowych przynajmniej od 14 września. Oznaczałoby to, że książkowy tydzień od dawna mamy za sobą.

Z racji rosnącej siły Internetu nie można jednak wykluczyć, że tradycja Międzynarodowego Tygodnia Książki przyjmie się i będzie z roku na rok kultywowana w podobnej postaci.

Jeśli więc macie chwilkę, weźcie najbliższą książkę, otwórzcie na 52 stronie i zamieście w komentarzach pod spodem piąte zdanie nie podając tytułu ani autora.

Tematy: , ,

Kategoria: newsy