Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2012

23 kwietnia 2012

Dzisiaj, tj. w poniedziałek 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To największe tego rodzaju wydarzenie, obchodzone w ponad 100 krajach całego świata.

Z pomysłem organizacji święta wystąpił w 1926 roku kataloński wydawca Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

23 kwietnia to również symboliczna data dla światowej literatury. Tego dnia w 1616 roku umarli lub zostali pochowani Miguel de Cervantes, William Szekspir i peruwiański historyk Inca Garcilaso de la Vega. Jest to również data urodzenia innych wybitnych pisarzy, m.in. Vladimira Nabokova, Halldóra Kiljana Laxnessa czy Maurice?a Druona.

Dla UNESCO był to więc naturalny wybór, aby właśnie tą datą oddać na całym świecie hołd książkom oraz ich autorom. W Hiszpanii Dzień Książki jest oficjalnym świętem już od roku 1930. Od 1964 tradycja ta kultywowana jest we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. Od 1995 Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym świecie.

W tym roku w Polsce Dzień Książki obchodzony jest po raz szósty. Większość wydawców oraz wiele sklepów internetowych przygotowało z tej okazji specjalne promocje.

W ciekawy sposób do obchodów uroczystości włączyła się Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego i firma Bibliocreatio. Wspólnie przygotowały projekt z udziałem pisarzy, artystów, ludzi kultury i sztuki, mający w wyjątkowo przewrotny sposób zachęcać Polaków do czytania.

Poniżej możecie obejrzeć materiał zrealizowany na potrzeby akcji „Czytaj! Zobacz więcej”:

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy