„Mein Kampf” Hitlera bestsellerem w Niemczech. W ciągu roku sprzedało się 85 tysięcy egzemplarzy

6 stycznia 2017


Niewiele jest w światowej literaturze dzieł tak kontrowersyjnych jak „Mein Kampf”. Na temat osławionej książki Adolfa Hitlera ostatnio znów zrobiło się głośno, a to z uwagi na powodzenie, jakim tytuł ten cieszy się w niemieckich księgarniach.

Okazuje się bowiem, że nowe wydanie „Mein Kampf” bije rekordy sprzedaży w Niemczech. Na wznowienie publikacji w styczniu 2016 roku zdecydował się Instytut Historii Współczesnej w Monachium, który przygotował specjalne wydanie krytyczne zawierające przypisy oraz komentarze przybliżające kulturowo-polityczny kontekst powstania swoistego manifestu Hitlera. W przeciągu roku książka znalazła już ponad 85 tysięcy nabywców.

Na pytanie o sensowność ponownej publikacji, dyrektor Instytutu, Andreas Wirsching, odpowiedział, że debata na temat światopoglądu Hitlera oraz jego podejścia do propagandy jest wręcz potrzebna, bo da możliwość wejrzenia w przyczyny, a także konsekwencje funkcjonowania ideologii totalitarnej w czasach, gdy „rozgłos zyskują” autorytarny model polityki i populistyczne hasła.

Wirsching przyznaje, że był zaskoczony tym, jak wielkie zainteresowanie wzbudziła publikacja tej pozycji. Dodajmy, że jest to pierwsze wydanie po II wojnie światowej. Do tej pory władze Bawarii zakazywały jakichkolwiek przedruków, jednak z dniem 1 stycznia 2016 roku, gdy minęło 70 lat od śmierci Hitlera, prawa do jego dzieł przeszły do domeny publicznej. Monachijski Instytut Historii Współczesnej mógł więc podjąć się publikacji książki bez pytania kogokolwiek o zdanie. Na ten miesiąc planowany jest szósty dodruk „Mein Kampf”, a zakupem praw do krytycznej edycji zainteresowani są już Francuzi oraz Anglicy.

Warto przy okazji nadmienić, że również polscy czytelnicy mieli swego czasu okazję zapoznać się z „Mein Kampf”. W 1992 roku za sprawą wydawnictw Scirpta Manent oraz Werset do obiegu trafiły dwie wersje książki – pierwsza oficyna zdecydowała się na tłumaczenie z języka niemieckiego, druga zaś zrobiła przekład z wersji angielskiej. Najgłośniejszym jak dotąd przypadkiem była jednak polskojęzyczna edycja z 2005 roku, która ukazała się nakładem wydawnictwa XXL. W związku z publikacją odbył się proces przeciwko oficynie wniesiony z powództwa Kraju Związkowego Bawarii (dysponującego jeszcze wówczas prawami autorskimi do książki) oraz wrocławskiej prokuratury okręgowej.

Publikacja sygnowana nazwiskiem Hitlera do dziś poddawana jest wielu restrykcjom. Przykładowo w Austrii posiadanie lub obrót „Mein Kampf” podlega karze, w Meksyku zaś wydawanie tej książki jest zakazane (choć na nielegalnym rynku można zdobyć egzemplarze), z kolei w Holandii posiadanie jest dozwolone, natomiast nie można jej sprzedawać lub wypożyczać.

Na zdjęciu: oryginalne wydanie „Mein Kampf” Adolfa Hitlera na wystawie w Norymberdze.

[mw]
fot. Adam Jones
źródło: The Independent

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy