W przyszłości będziemy wyposażać samochody w podręczne biblioteczki? BMW prezentuje projekt wnętrza futurystycznego pojazdu

6 stycznia 2017


Podczas trwających właśnie w Las Vegas Międzynarodowych Targów Elektroniki Użytkowej firma BMW zaprezentowała model samochodu przyszłości. W swej wizji projektanci przewidują, że właściciele będą chcieli wyposażać pojazdy w podręczne biblioteczki.

Koncepcja nosi nazwę „i Inside Future” i pokazuje, jak wnętrza naszych samochodów będą wyglądały w przyszłości. Według BMW jest to już tylko kwestią czasu, kiedy producenci odejdą od wyposażania pojazdów w ekrany dotykowe na rzecz hologramów. Wirtualne wyświetlacze będzie można używać na podobnej zasadzie, jednak bez potrzeby fizycznego dotyku. BMW wyjawiło, że udoskonala właśnie technikę ultradźwiękowego dotyku, która pozwala na odczyt poleceń wykonywanych za pomocą gestów.

To, co szczególnie może zwrócić uwagę miłośników literatury, to wygospodarowane w pojeździe miejsce na książki. Pomysł ten nie jest wcale tak szalony, jak mogłoby się wydawać. Wprawdzie dzisiaj żaden rozsądny właściciel samochodu nie będzie czytał podczas jazdy, jednak w niedalekiej przyszłości może to się zmienić. Koncepcja BMW zakłada bowiem, że niebawem pojazdy będą już w pełni autonomiczne, więc rola kierowca zostanie znacznie ograniczona.

Uwzględniając powyższe, wnętrze futurystycznego samochodu świadomie przypomina mobilną wersję salonu. Poruszanie się z miejsca na miejsce nie będzie się zbytnio różnić od podróży pociągiem, tyle że w bardziej komfortowych, kameralnych warunkach. Wprawdzie część osób spędzi ten czas na oglądaniu materiałów wideo lub graniu w gry, jednak widok czytających nie jest rzadkością w środkach komunikacji miejskiej, dlatego oczami wyobraźni już widzimy czytelników kompletujących samochodową biblioteczkę.

Pozostaje do rozwiązania tylko jedna kwestia: znalezienie sposobu na chorobę lokomocyjną, która daje się we znaki wielu czytającym, szczególnie w pojazdach osobowych.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy