Marek Stelar laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru 2023. Statuetka od czytelników powędrowała do Macieja Siembiedy, a za całokształt twórczości do B.A. Paris

5 czerwca 2023

Tegorocznym laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru został Marek Stelar, którego jury doceniło za powieść „Krzywda” (wyd. Filia). Nagroda czytelników powędrowała do Macieja Siembiedy za powieść „Katharsis” (wyd. Agorra), z kolei Nagrodę Specjalną im. Janiny Paradowskiej otrzymała Anna Potyra za „Pakt” (wyd. Zysk i S-ka). Honorową statuetkę za całokształt twórczości odebrała B.A. Paris.

Po dość odwlekanym przez prowadzącego Irka Grina ogłoszeniu werdyktu nagrodzony Marek Stelar nie krył wzruszenia z wręczenia mu statuetki. Podziękował bliskim, czytelnikom i wydawcy. Zwrócił się też w kierunku osób, które stawiają pierwsze kroki jako autorzy kryminałów, dodając im otuchy i zachęcając do pracy.

„Chciałbym zwrócić się do warsztatowiczów kursu opowiadań kryminalnych MFK. Moi drodzy, autorzy i generalnie twórcy dzielą się na meteory i na gwiazdy. Meteory błyszczą szybko, nagle, w topkach, w statystykach sprzedaży, a potem trzeba napisać drugą książkę, trzecią i trochę to wszystko gaśnie. I są gwiazdy, które świecą. Jedne świecą bardzo jasnym blaskiem jak sami wiecie kto. Natomiast inne świecą dużo słabszym blaskiem, jak na przykład ja, ale świecą stale, bo mają paliwo. Tym paliwem jest dla was – taką mam nadzieję – ta radocha z pisania. Niech to paliwo nigdy z was się nie wyczerpie, niech zawsze będzie w was pasja tworzenia, opowiadania historii. Nie bądźcie meteorami, bądźcie gwiazdami. Tego wam życzę” – powiedział Marek Stelar.

Marek Stelar (fot. Max Pflegel/Wrocławski Dom Literatury)

Poza bardzo charakterystyczną statuetką Nagrody Wielkiego Kalibru laureat otrzymał także ufundowaną przez prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka nagrodę pieniężną w wysokości 25 tysięcy złotych. Wyróżnienie wręczył wiceprezydent Wrocławia Bartłomiej Ciążyński. O wyborze Marka Stelara zadecydowało jury w składzie: prof. Małgorzata Omilanowska (przewodnicząca), prof. Bernadetta Darska, prof. Anna Gemra, dr Anna Marchewka, Piotr Kofta i Grzegorz Sowula.

Tradycyjnie swoją nagrodę przyznało też jury czytelnicze. W wyniku plebiscytu odbywającego się na stronie Międzynarodowego Festiwalu Kryminału i Portalu Kryminalnego najwięcej głosów przypadło w udziale Maciejowi Siembiedzie, autorowi sagi „Katharsis”. Poza okolicznościową statuetką laureat otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 5 tysięcy złotych, ufundowaną przez Wydawnictwo EMG. Ci którzy brali udział w festiwalu, mogli zauważyć, że Siembieda jest jednym z najbardziej rozchwytywanych przez czytelników pisarzy, a jego metoda pisarska – polegająca na łączeniu prawdziwych historii z wymyślonymi – trafia w gusta odbiorców.

„Powiem tylko jedno: dziękuję, ale chciałbym, żeby ono było zwielokrotnione do liczby głosów, i żeby każdy, kto ten głos oddał, je usłyszał, bo z całego serca jestem za to wdzięczny” – powiedział Maciej Siembieda.

Maciej Siembieda (fot. Max Pflegel/Wrocławski Dom Literatury)

By uczcić pamięć zmarłej Janiny Paradowskiej, wieloletniej przewodniczącej kapituły Nagrody Wielkiego Kalibru, jury po raz kolejny przyznało Nagrodę Specjalną im. Janiny Paradowskiej w postaci rocznej prenumeraty tygodnika „Polityka” (z którym jurorka była związana). Otrzymała ją w tym roku Anna Potyra za powieść „Pakt”. Ten wybór uzasadniła członkini jury Anna Marchewka, podkreślając, że Potyra to pisarka, która znakomicie łączy ważne tematy z przystępną dla czytelników formą.

Anna Potyra (fot. Max Pflegel/Wrocławski Dom Literatury)

Od 2005 roku w ręce autorów, których organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Kryminału uznają za wybitnych przedstawicieli gatunku, trafia też Honorowa Nagroda Wielkiego Kalibru. W odróżnieniu od Nagrody Wielkiego Kalibru przyznawana jest nie za konkretną książkę, ale za całokształt twórczości. Zazwyczaj jej laureatami są autorzy zagraniczni, choć zdarzają się wyjątki (jak Joanna Chmielewska czy Zygmunt Miłoszewski). W 2023 wyróżnienie trafiło do brytyjskiej pisarki B.A. Paris, której książki w samej Polsce sprzedały się w nakładzie przekraczającym milion egzemplarzy

B.A. Paris (fot. Max Pflegel/Wrocławski Dom Literatury)

W tym roku pojawiła się też jedna nagrodowa nowość oraz jeden powrót. Nowością jest Nagroda Edytorska Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, przyznawana najlepiej zaprojektowanej książce kryminalnej. To wyróżnienie powędrowało do Wydawnictwo Marginesy za powieść „Jesień zapomnianych” Anny Kańtoch. Autorem projektu okładki i strony tytułowej książki jest Michał Pawłowski. Za skład i łamanie odpowiada manufaktura.

„Bardzo staramy się, żeby nasze książki wyglądały pięknie i były zawsze dopracowane. Staramy się, żeby miały wyjątkowe okładki i żeby wyróżniały się na rynku. Zależy nam na tym, żeby ta literatura kryminalna, popularna, była przygotowana z największą pieczołowitością, żeby była przygotowana tak, jak wszystkie inne książki literackie. Wiem, że czasami wydawcy starają się wyjątkowo dobrze wydawać książki literackie, a my staramy się przygotowywać wszystkie książki dobrze. Szczególnie że mamy wśród naszych autorów dwóch wybitnych 'kryminalistów’, panią Annę Kańtoch i pana Wojtka Chmielarza. Ta nagroda będzie nas dalej mobilizować” – mówiła Hanna Mirska-Grudzińska z Wydawnictwa Marginesy.

Wspomniany nagrodowy powrót to z kolei Nagroda Małego Kalibru. Organizatorzy festiwalu przyznają ją wydawnictwom, które dokładają starań, by literaturę kryminalną promować wśród najmłodszych czytelników. Za takie w tym roku uznano Wydawnictwo Agora dla dzieci, będące młodszym krewnym czy też linią wydawniczą starszego Wydawnictwa Agora. Celem wydawnictwa jest odkrywanie dobrych, mądrych, pięknych i odważnych książek dla dzieci, które będą gwarantować przyjemną lekturę i rozrywkę na wysokim poziomie, rozbudzać naturalną dziecięcą ciekawość i wyobraźnię oraz inspirować do bycia lepszym człowiekiem. Książki wydawane przez Agorę dla dzieci nie stronią od ważnych i trudnych tematów, promują pasję przyrodniczą, empatię, przyjaźń, szacunek do innych ludzi i otaczającego nas świata. I oczywiście nie brakuje w portfolio wydawnictwa pozycji kryminalnych.

„Bardzo się cieszę z tej nagrody dlatego, że ona pokazuje, że można uprawiać edytorstwo, wydawanie literatury kryminalnej bez względu na to, kim jest adresat. Traktujemy ze śmiertelną – nomen omen – powagą zarówno czytelników maleńkich, jak i czytelników schodzących. Chcę też powiedzieć, że ze śmiertelną powagą traktujemy również autorów i to, w jakiej kondycji jest literatura kryminalna w Polsce. Mam nadzieję, że dowodem, że nam się udaje, jest to, że mamy dwoje autorów wśród nominowanych finalistów Nagrody Wielkiego Kalibru. I to, że dwoje laureatów Nagrody Wielkiego Kalibru z ubiegłego roku też znalazło się w gronie naszych autorów” – skomentował Paweł Goźliński, redaktor naczelny Wydawnictwa Agora.

Miasto Wrocław po raz piąty ufundowało również nagrodę dla uczestników kryminalnych warsztatów literackich. Laureaci 15. edycji konkursu na opowiadanie kryminalne z Wrocławiem w tle, zorganizowanego przez miasto Wrocław i Wydawnictwo EMG, wzięli udział w warsztatach, które odbyły się podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2023. Oto laureaci tegorocznej edycji: Radosław Olek („Żadna sprawa”), Monika Buła („Czas na mnie”), A.S. Pilewicz („Na Kruczej”).

Gala Nagrody Wielkiego Kalibru 2023 odbyła się w sobotni wieczór w Klubokawiarni Mleczarnia. Wydarzenie zorganizowana w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału. Główną sceną festiwalowych wydarzeń była Proza, klub Wrocławskiego Domu Literatury, który przez pięć dni pękał w szwach.

Poniżej możecie obejrzeć zapis wideo z ceremonii:

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy