Łukasz Orbitowski rusza z podcastem, w którym będzie opowiadał o swojej ulubionej muzyce metalowej

11 września 2020

Łukasz Orbitowski to nie tylko pisarz, ale też fan metalu. O ulubionej muzyce będzie opowiadał w nowym podcaście „Metale Szlachetne”, który realizuje w Audiotece. Pierwszy odcinek można odsłuchać za darmo.

Zamiłowania muzyczne Łukasza Orbitowskiego znają wszyscy, którzy śledzą jego profil na Instagramie, gdzie wielokrotnie pokazywał słuchane płyty i koszulki z ulubionymi zespołami. Gdy zapytaliśmy go, na co przeznaczy pieniądze z Nagrody Literackiej m.st. Warszawy za powieść „Kult”, odparł m.in., że „półka z winylami zrobi się cięższa”. Teraz wreszcie o zawartości tej półki będzie mógł więcej opowiedzieć swoim czytelnikom (i nie tylko).

Orbitowski informuje, że odchodząc z TVP Kultura obiecywał uruchomienie autorskiego podcastu. Ze względu na pandemię szło mu to jednak „ciut opornie”, ale wreszcie doczekaliśmy się obiecanego projektu. „Chciałem zrobić podcast o metalu, ale nie o muzyce. Dla wszystkich, a nie tylko dla metali” – mówi Orbitowski. „Chciałbym opowiedzieć o dziwnym, śmiesznym, strasznym, głupim, a jednak bardzo mądrym, bajkowym, absolutnie fascynującym świecie muzyki metalowej” – dodaje. To świat, w którym pisarz spędził – jak sam podkreśla – niemal 30 lat swojego życia.

Premierowy odcinek „Metali Szlachetnych” pojawił się w Audiotece w piątek 11 września. Na pierwszy ogień Orbitowski bierze jeden z najbardziej ekstremalnych podgatunków tej muzyki – black metal. Nie mówi o nim sam. W nagraniu towarzyszy mu Michał Stępień – muzyk i multiinstrumentalista znany z m.in. Over the Voids…, Medico Peste, Owls, Woods Graves, Mord’A’Stigmata czy koncertowo z chyba najbardziej rozpoznawalnego reprezentanta nowej polskiej fali black metalu – zespołu Mgła.

Orbitowski i Stępniak w podcaście próbują uzyskać odpowiedź na pytanie „czym jest black metal”, odchodząc jednak od komiksowych makijaży czy figury Szatana. Otoczka jest w tej rozmowie ważna, ale mówią raczej z perspektywy działania muzyki na słuchacza i muzyka – o nihilizmie, grozie i specyficznym „pęknięciu duszy”, które towarzyszy temu gatunkowi. Dla fana tej muzyki może to być ciekawa rozmowa dwóch weteranów muzycznej sceny. Czy osoba nieznająca tematu znajdzie tam coś dla siebie? Czy prawie 10 minut blackmetalowego utworu Medico Peste na koniec kogoś takiego nie odstraszy? Trzeba posłuchać, żeby się przekonać.

Kolejne podcasty z serii „Metale Szlachetne” będą ukazywać się w Audiotece co tydzień w piątki. W drugim odcinku Łukasz Orbitowski spotka się z Piotrem „Peterem” Wiwczarkiem z zespołu Vader. Przez miesiąc podcast dostępny będzie za darmo, później bez dodatkowych opłat słuchać go mogą subskrybenci Audioteka Klub.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy