Licytuj przedmioty oraz spotkania z pisarzami i wspieraj ludzi książki poszkodowanych przez pandemię
W sieci uruchomiono aukcje, na których można wygrać przedmioty pochodzące od znanych pisarzy bądź też spotkania z nimi samymi. Zebrane środki trafią do Unii Literackiej, która przeznaczy je na zapomogi dla twórców, którzy mają problemy finansowe z powodu koronawirusa.
Z powodu ogłoszonej w marcu pandemii branża wydawnicza mocno ucierpiała, ale prawdziwy kryzys dopiero przed nami. W Polsce nieliczni twórcy i twórczynie są w stanie utrzymać się ze sprzedaży książek. W dodatku wydawcy, z powodu wyraźnych spadków sprzedaży, zostali zmuszeni do przełożenia wielu premier literackich na jesień, uszczuplając dochody twórców. Na skutek pandemii odwołane zostały również płatne spotkania w bibliotekach i księgarniach, liczne festiwale literackie, wykłady, a reportażyści, z powodu braku możliwości podróży, mieli ograniczone możliwości wykonywania swojej pracy. W tej sytuacji środowisko literackie wykazało się dużą solidarnością, a zrzeszające polskich pisarzy Stowarzyszenie Unia Literacka zaczęło wypłacać zapomogi dla najbardziej potrzebujących. Jednym z pomysłów na pozyskanie funduszy są licytacje charytatywne odbywające się na stronie charytatywni.allegro.pl.
„Zorganizowaliśmy Akcję Literacką, dzięki której można wylicytować wyjątkowe przedmioty, teksty czy niepowtarzalne przeżycia. Można spotkać się z ulubionymi pisarkami i pisarzami, wyjść na wspólny spacer śladami bohaterów literackich, pobiegać, zwiedzić muzeum ? przeżyć coś, co będzie wspominać się jeszcze przez długie lata. Można też kupować fantastyczne przedmioty z literacką historią. A wszystko po to, aby wesprzeć ludzi książki, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji” ? mówi Jacek Dehnel, prezes Stowarzyszenia Unia Literacka.
W ramach akcji wylicytowano już m.in zwiedzanie muzeum z Jackiem Dehnelem, spacer w towarzystwie Grzegorza Kasdepke czy literacką dogoterapię z Zygmuntem Miłoszewskim. Wśród trwających aukcji można wciąż znaleźć zgłębianie legend Brzegu w towarzystwie Radosława Wiśniewskiego. Tradycje literackie oraz intelektualne miasta sięgają aż do XV-XVI wieku i to właśnie z tamtych czasów pochodzi renesansowy Zamek, ratusz, i Gimnasium Iluustre, które zwycięzca licytacji zwiedzi razem z pisarzem. Na aukcji znajduje się również popołudnie w Wiedniu z Martą Guzowską, podczas którego autorka oprowadzi po najciekawszych atrakcjach carskiego miasta, zdradzi tajniki pisania powieści, a także przemyci ciekawostki archeologiczne. Na koniec spotkania autorka zaprasza również na pyszne ciastko i kawę do tradycyjnej wiedeńskiej kawiarni.
Przedmiotem na licytacji, obok którego fani Jacka Dukaja i Tomasza Bagińskiego nie mogą przejść obojętnie, jest pierwsze książkowe wydanie „Starości aksolotla” z autografami obu twórców. Panowie wyprodukowali na podstawie powieści serial dla Netflixa pt. „Kierunek: Noc”, więc książka może być doskonałym kąskiem kolekcjonerskim nie tylko dla miłośników literatury, ale też filmu. Z kolei wielbicieli kryminałów w starym stylu z pewnością zainteresuje możliwość wylicytowania wazonu z mieszkania? Herculesa Poirot, który ofiarowała Maryla Szymiczkowa. Bohaterka jej powieści, profesorowa Szczupaczyńska, ma nawet o nim pewną ciekawą anegdotę, z którą można się zapoznać w opisie aukcji.
Licytacja spotkań czy pamiątek to nie wszystko ? ludziom książki pomóc można również wykupując cegiełki o wartości 5, 10, 20, 30, 50 lub 100 złotych lub wystawiając swój przedmiot na charytatywni.allegro.pl. Zebrane środki w całości zostaną przekazane na zapomogi Stowarzyszenia Unia Literacka.
Akcja potrwa do 23 czerwca. Przez cały czas będą pojawiać się kolejne aukcje z atrakcjami. Właśnie dodano obiad z Anną Dziewit-Meller i Agnieszką Drotkiewicz. Będzie też można wylicytować weekend w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej. Warto wesprzeć szczytny cel, a przy okazji zrobić prezent sobie. Więcej informacji na stronie inicjatywy: akcjaliteracka.pl.
[am]
TweetKategoria: newsy