„Kierunek: Noc” ? Netflix zapowiada belgijski serial na motywach „Starości aksolotla” Jacka Dukaja!

4 września 2019


Netflix zapowiada pierwszy belgijski serial oryginalny „Kierunek: Noc”. Sześcioodcinkowa produkcja w reżyserii duetu Inti Calfat i Dirk Verheye inspirowana jest książką Jacka Dukaja „Starość aksolotla”, która do tej pory dostępna była jedynie w formie e-booka, ale w tym roku doczeka się wreszcie wydania na papierze.

„Starość aksolotla” to historia o tym, jak zachować człowieczeństwo w obliczu kosmicznej katastrofy w świecie, w którym rozwój technologiczny doprowadził do zatarcia granicy pomiędzy człowiekiem a maszyną. Serial „Kierunek: Noc” rozpoczyna się od katastrofalnego w skutkach zjawiska słonecznego, które sprawia, że gwiazda zaczyna niszczyć wszystko na swojej drodze. Akcja toczy się wokół pasażerów i członków załogi nocnego lotu z Brukseli, którzy postanawiają obrać kurs na zachód, aby szukać schronienia w mroku. Na pokładzie samolotu o przeżycie walczą bogaci i biedni, młodzi i starzy, cywile i wojskowi pochodzący z różnych środowisk i mówiący różnymi językami. Wszystkich ich łączy jedna rzecz: wola przetrwania końca świata ? za wszelką cenę.

Showrunnerem projektu został Jason George ? jeden z producentów i scenarzystów serialu „Narcos”. „Ten dający do myślenia thriller zadaje pytanie, które w obecnych czasach słyszymy coraz częściej: Czy ludzkość jest w stanie zjednoczyć się w imię wspólnego dobra, czy może zgubi nas egoizm i samolubna natura?” ? komentuje George. „Ciekawe wydaje mi się przedstawienie pasażerów samolotu jako pewnego rodzaju społeczności złożonej z zupełnie obcych sobie ludzi o różnych światopoglądach i pochodzących z różnych środowisk. Czasami takie przypadkowe spotkania prowadzą do powstawania nowych przyjaźni, a czasem kończą się walką o podłokietniki” ? dodaje.

Producentami wykonawczymi serialu „Kierunek: Noc” będą Tomek Bagiński oraz Jacek Dukaj. „Pomysł na serial zaczerpnięty został ze świetnej książki Jacka Dukaja 'Starość Aksolotla’, która porusza problem transhumanizmu. To, co najbardziej mi się w niej podoba, to wizja nieuchronnego końca świata i idea, że jedyną szansą na przetrwanie jest ucieczka samolotem, z grupą zupełnie obcych sobie ludzi, którzy nie mówią nawet w tym samym języku. Rzadko zdarza się, że wiemy cokolwiek o naszych współpasażerach, a w tym wypadku znajdujemy się w sytuacji, gdzie stajemy się nową wspólnotą, od której zależy nasze przetrwanie. Uważam, że to świetny pomysł zarówno na dramat, jak i thriller” ? mówi Bagiński.

Produkcję serialu powierzono belgijskiej wytwórni Entre Chien et Loop, która współpracowała z takimi światowymi sławami, jak Terry Gilliam, Paul Verhoeven czy Rupert Everett, oraz lokalnymi reżyserami takimi, jak Sam Garbarski, Delphine Lehericey i Nabil Ben Yadir. W serialu wystąpi międzynarodowa obsada z Belgii, Francji, Niemiec, Włoch, Polski, Rosji oraz Turcji. „Cieszę się, że wraz ze wspaniałym międzynarodowym zespołem producentów, scenarzystów, reżyserów i aktorów będziemy mogli wspólnie przedstawić historię inspirowaną książką stworzoną przez Jacka Dukaja” ? napisał w oświadczeniu Michael Azzolino, dyrektor ds. międzynarodowych treści oryginalnych Netflix.

„Starość aksolotla” Jacka Dukaja po raz pierwszy ukazała się w marcu 2015 roku jako projekt Allegro. Książka dostępna była wyłącznie jako e-book. Wydawnictwo Literackie, które od 17 lat publikuje twórczość pisarza, zapowiada na listopad 2019 roku pierwsze wydanie „Starości aksolotla” w postaci papierowej. Serial „Kierunek: Noc” będzie miał premierę na Netfliksie w 2020 roku. Poniżej możecie zobaczyć oficjalną zapowiedź tej produkcji.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: film