Łazik Curiosity odkrył na Marsie niewielką kamienną księgę. Jak wytłumaczyć to zjawisko?

15 maja 2023

Znajdujący się od sierpnia 2012 roku na powierzchni Marsa łazik Curiosity uchwycił obiektywem jednej ze swych siedemnastu kamer zaskakujący obiekt – jest to wyżłobiona w skale kamienna księga o niewielkich rozmiarach.

Fotografia została wykonana 15 kwietnia 2023 roku, dokładnie w 3800 dniu eksploracji powierzchni czerwonej planety przez Curiosity. Do jej zrobienia naukowcy wykorzystali MAHLI (Marsa Hand Lens Imager), kamerę zamontowaną na końcu ramienia robota.

Sama kamienna księga nie imponuje rozmiarami – ma około 2,5 centymetra średnicy. Nie pozostawił jej tam żaden pozaziemski autor ani nie zgubiła jej marsjańska biblioteka. Wyjaśnienie pochodzenia obiektu jest prozaiczne.

„Skały o nietypowych kształtach są powszechne na Marsie i często były formowane w odległej przeszłości przez wodę przeciekającą przez pęknięcia w skale, nanoszącą przy okazji twardsze minerały. Po eonach piaskowania przez wiatr miękka skała zostaje starta i pozostają jedynie twardsze materiały” – wyjaśnia NASA.

Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA nazwało skałę Terra Firme (z port. „stały ląd”). Jest to termin używany w Ameryce Południowej na określenie obszarów lasów deszczowych, które nie są zalewane przez powodzie i charakteryzują się dobrze osuszonymi glebami. Przypomnijmy, że celem misji Mars Science Laboratory, której częścią jest łazik Curiosity, jest zbadanie klimatu czerwonej planety, poszukiwanie śladów wody oraz ocena potencjału do zamieszkania przez człowieka.

[am]
fot. NASA/JPL-Caltech/MSSS

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy