Księgarnia wycofuje ze sprzedaży książki Paula Coelho. Powód: wypowiedzi pisarza na temat napaści Rosji na Ukrainę

15 marca 2022

Księgarnia internetowa BookSale.pl, która prowadzi również sezonowe punkty sprzedaży tanich książek nad polskim morzem, poinformowała swoich klientów na Facebooku, że wycofuje z oferty publikacje sygnowane nazwiskiem Paula Coelho. Decyzję taką podjęto po wpisach autora na Twitterze dotyczących napaści Rosji na Ukrainę.

„W związku z wypowiedzią Paula Coelho na temat wojny na Ukrainie wycofujemy jego książki ze sprzedaży i nie będziemy ich również dodawać w następnych wyprzedażach. Gdybyście jednak zobaczyli jakiekolwiek pozycję tego autora na naszej stronie internetowej, prosimy o informacje” – zakomunikowano.

Drodzy Klienci,

Wycofujemy ze sprzedaży książki Paulo Coelho.

W związku z wypowiedzią Paulo Coelho na temat wojny na…

Opublikowany przez BookSale.pl Poniedziałek, 14 marca 2022

 
Decyzja BookSale.pl spotkała się z licznym odzewem internautów. Wiele osób popiera wycofanie książek pisarza, są jednak też tacy, którzy uważają, że bez względu na poglądy, jakie reprezentuje Paulo Coelho, taki krok to forma cenzury. Przedstawiciele księgarni odpowiedzieli na takie zarzuty w następujący sposób: „Każda firma ma swoich właścicieli i tym właścicielom należy zostawić wolny wybór. Jak właściciele nie będą czegoś chcieli sprzedawać w swojej firmie, to zwyczajnie tego nie będą sprzedawać”.

Kilka dni temu Paulo Coelho wywołał oburzenie internautów i znanych osób na całym świecie, publikując dwa wpisy dotyczące bojkotu Rosji po ataku wojsk Putina na Ukrainę. „Kryzys ukraiński wygodną wymówką dla rusofobii” – stwierdził autor „Alchemika” na Twitterze. „Byłem we Lwowie, Kijowie, Odessie, Jałcie, Czarnobylu (Ukraina). Przejechałem 10 tysięcy kilometrów pociągiem z Moskwy do Władywostoku (Rosja). Tak, jest wojna: ale nie obwiniajcie zwykłych ludzi” – dodał.

Wypowiedzi te spotkały się z miażdżącą krytyką. Zareagowali na nie znani politycy, ale też przedstawiciele mediów i świata kultury, przypominając o spotkaniu Coelho z Putinem. Mariusz Szczygieł skwitował słowa autora następująco: „To tak jakby we wrześniu 1939 roku jakiś najsławniejszy pisarz świata napisał: 'Kryzys polski jest wygodną wymówką dla germanofobii'”.

W odpowiedzi na głosy internautów Coelho we wtorek 16 marca zamieścił na Twitterze kolejny krótki wpis: „Unikaj tych, którzy chcą zadowolić wszystkich. Podejmuj ryzyko i trwaj przy swoim zdaniu. Tylko przeciętność jest bezpieczna”. Przy okazji pisarz zablokował możliwość komentowania jego wpisów.

[am]
fot. CBS Sunday Morning

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy