Jacek Dukaj deklaruje: do czasu odzyskania przez Ukrainę niepodległości nie zawieram żadnych umów z rosyjskimi wydawcami

16 marca 2022

Jacek Dukaj dołączył do pisarzy i instytucji kulturalnych bojkotujących Rosję za atak na Ukrainę. Jak przekazało Wydawnictwo Literackie, autor „Lodu” poinformował, że nie podpisze nowych umów z rosyjskimi wydawcami do czasu, aż Ukraina nie odzyska pełnej niepodległości.

„Jestem zwolennikiem daleko posuniętej wolności słowa. Kultura ma jednak znaczenie także symboliczne i ekonomiczne, i niekiedy w ekstremalnych sytuacjach to one są ważniejsze. Z taką sytuacją mamy do czynienia obecnie, gdy Putin zaatakował Ukrainę. Do czasu odzyskania przez Ukrainę pełnej niepodległości i wyparcia okupanta z jej terytorium nie zawieram żadnych umów z rosyjskimi wydawnictwami i postaram się nie dopuścić do ukazania się w Rosji moich książek i jakichkolwiek innych tworów kultury, których jestem autorem czy współautorem” – zapowiedział Jacek Dukaj.

Pisarz zastrzegł, że jego decyzja dotyczy przyszłych umów. Nie jest bowiem w stanie zablokować realizacji kontraktów, które zostały podpisane przed laty. „Mogą się jeszcze w Rosji ukazać zbiory moich opowiadań i 'Starość aksolotla’. Tak te książki, jak i już wydane tam 'Inne pieśni’ oraz 'Perfekcyjna niedoskonałość’, zostały przetłumaczone na rosyjski przez Siergieja Legiezę, Ukraińca. Po raz drugi w ciągu dekady znalazł się on pod rosyjskim ostrzałem. Andriej Pawłyszyn, tłumacz 'Lodu’ na ukraiński, szykuje się właśnie na oblężenie jego ukochanego Lwowa” – dodał.

Osobom z dowolnego zakątka Ziemi, które chcą szybko i bezpośrednio pomóc Ukrainie w wysiłku wojennym, Dukaj polecił transfery kryptowalut na oficjalne portfele państwa ukraińskiego: BTC: 357a3So9CbsNfBBgFYACGvxxS6tMaDoa1P, ETH, USDT (ERC-20): 0x165CD37b4C644C2921454429E7F9358d18A45e14.

Na rezygnację ze współpracy z rosyjskimi wydawcami zdecydowali się już wcześniej m.in. Stephen King, Neil Gaiman, Graham Masterton i Linwood Barclay. Kulturalny bojkot Federacji Rosyjskiej zapowiedzieli także organizatorzy Targów Książki we Frankfurcie, Bolonii, Warszawie i Katowicach, a także wiele sklepów i instytucji.

Na zdjęciu: grafika z kolorami Ukrainy, którą Wydawnictwo Literackie załączyło do komunikatu przesłanego przez Jacka Dukaja, nawiązująca do okładki książki „Xavras Wyżryn i inne fikcje narodowe”.

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy