Autor kryminałów Przemysław Piotrowski jedzie do Kolumbii zbierać materiały do książki o seryjnym mordercy dzieci Luisie Garavito

15 marca 2022

Autor popularnych kryminałów Przemysław Piotrowski jedzie do Kolumbii tropem Luisa Garavito – okrutnego pedofila, który przyznaje się do zamordowania ponad 140 dzieci. Pisarz jedzie zbierać materiały do książki, która ukaże się w 2023 roku nakładem Wydawnictwa Czarna Owca.

O Tedzie Bundym, rzeźniku z Rostowa Andrieju Czikatiło czy Kubie Rozpruwaczu słyszeli wszyscy. Luis Garavito jest mniej znany, choć ma nieporównanie więcej ofiar na sumieniu. Ten bestialski seryjny morderca i pedofil w latach 90. zabijał z wyjątkowym okrucieństwem chłopców od 8. do 16. roku życia. By wzbudzić zaufanie, przebierał się za mnicha, klauna czy rozmaite postaci z bajek, zwabiał swoje ofiary w odludzie, a potem je gwałcił, torturował, jeszcze za życia obdzierał ze skóry, odcinał im głowy i chował w zbiorowych mogiłach. Na terenie Kolumbii, Ekwadoru i Wenezueli zabił ponad 140 dzieci, choć szacuje się, że mogło być ich znacznie więcej.

Luis Garavito (na zdj. poniżej) zyskał przydomek „Bestii”. Początkowo skazano go na 1853 lata i 9 dni więzienia. To najdłuższy wyrok zasądzony w historii Kolumbii. Jednak kolumbijskie prawo ograniczało karę pozbawienia wolności do 40 lat (później zmieniono przepisy i obecnie jest to maksymalnie 60 lat), co oznaczałoby, że zakończy odsiadywanie wyroku w 2039 roku. Z uwagi na to, że morderca dobrze się zachowywał, poszedł na współpracę z policją i pomógł znaleźć ciała ofiar, najprawdopodobniej zostanie zwolniony warunkowo z więzienia już w 2023 roku bądź też spędzi resztę wyroku w areszcie domowym. Kolumbijska prokuratura próbuje zapobiec takiemu skróceniu kary. Sam Garavito jeszcze kilkanaście lat temu mówił w wywiadzie, że po opuszczeniu więzienia pragnie zostać politykiem i zaangażować się w… ochronę dzieci, szczególnie tych bezdomnych i osieroconych.

Oko w oko z „Bestią” chce stanąć Przemysław Piotrowski. Autor powieści kryminalnych z inspektorem Igorem Brudnym, które sprzedały się w ilości 150 tysięcy egzemplarzy, rusza w kwietniu na kilkutygodniową podróż do Kolumbii tropem Garavito. Zamierza spotkać się z krewnymi ofiar, znajomymi mordercy z dzieciństwa, bliskimi z rodziny, nauczycielami, śledczymi i niedoszłymi ofiarami, a także porozmawiać w więzieniu z nim samym.

„Fascynuje mnie Luis Garavito, gdyż jest najmroczniejszym seryjnym mordercą w historii świata i zarazem nieznanym poza Kolumbią. Moim marzeniem jest napisanie książki o nim w oparciu o solidną dokumentację, tak jak to robił Ryszard Kapuściński czy Gabriel Garcia Marquez. Płynnie mówię po hiszpańsku, spędziłem dużo czasu wśród Latynosów, znam i rozumiem ich kulturę i dlatego chcę pojechać do Kolumbii, by poznać historię Luisa Garavito. Powstanie z tego prawdziwe 'true crime story’ w moim autorskim stylu” – mówi Piotrowski.

W projekt jest zaangażowane Kolumbijskie Ministerstwo Kultury, które zorganizuje konferencję prasową w Bogocie. Polska premiera książki o Luisie Garavito jest planowana na 2023 rok.

[am]
fot. Przemysława Piotrowskiego: Albert Zawada

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy