Książka wykonana własnoręcznie przez Faulknera sprzedana za 87,5 tysiąca dolarów

12 czerwca 2013

Wizja wiosną - Faulkner
Wczoraj podczas licytacji w nowojorskim domu aukcyjnym Sotheby?s sprzedano tomik poetycki, który William Faulkner napisał i oprawił własnoręcznie dla swojej ukochanej. Wolumin osiągnął cenę 87 500 dolarów.

„Vision in Spring” („Wizja wiosną”) to niewielki tomik (216 x 140 mm) składający się z 87 ponumerowanych stron, na których przyszły noblista zawarł swoje wczesne wiersze miłosne. Utwory pisane są na maszynie, jednakże w książce znajduje się także wkładka z trzema odręcznie kaligrafowanymi przez autora wierszami (patrz zdjęcie poniżej). Zdaniem specjalistów poetyckie próby Faulknera z młodych lat nie są szczególnie romantyczne ani erotyczne, wyrażają za to tęsknotę za oszałamiającym romansem i obawy przed przyziemną miłością. Faulkner napisał tomik w 1921 roku z myślą o swojej przyjaciółce z dzieciństwa i wielkiej miłości, Estelle Oldham, która trzy lata wcześniej poślubiła innego mężczyznę. Wewnątrz znajduje się również osobna data (1926 rok), kiedy autor oprawił książkę.

Trudno ocenić, kiedy Faulkner sprezentował tomik swej ukochanej, ale podarunek musiał przypaść jej do gustu, podobnie jak i adoracje przyjaciela, gdyż w 1929 Estelle Oldham rozwiodła się ze swoim mężem i w niecałe dwa miesiące później poślubiła pisarza. Po śmierci Faulknera w 1962 roku wdowa przechowywała miłosne wiersze swego drugiego męża do końca swego życia. Kiedy umarła w 1972, książka zaginęła, a zawarte w niej utwory udało się opublikować w 1982 roku jedynie dzięki przechowywanym fotokopiom. Tomik odnalazł się dopiero w minionym roku, wraz z innymi cennymi pamiątkami po pisarzu, w tym niepublikowanym wcześniej opowiadaniem. Na znalezisko natrafili spadkobiercy Faulknera w starym pudle w stodole na rodzinnej farmie w Charlottesville w stanie Wirginia.

"Wizja wiosną" - Faulkner - 2

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: newsy