Odnaleziono nieznane opowiadanie Williama Faulknera

28 marca 2013


Spadkobiercy Williama Faulknera natrafili na nieznane dotąd opowiadanie pisarza, schowane w starym pudle w stodole na rodzinnej farmie w Charlottesville w stanie Wirginia.

13-stronicowe opowiadanie nie posiada tytułu i zostało napisane na odwrocie papeterii Uniwersytetu Missisipi. Jest to historia trapera imieniem Lanagan, który udaje się w podróż do dużego miasta. Pierwsze przelotne spotkanie z kobietą, która urzekła bohatera, wchodząc z kimś do restauracji, Faulkner opisał następująco: „On był zwyczajnym mężczyzną. Ona była wszystkim za wyjątkiem zwyczajnej kobiety.”

Jak donosi „The New York Times”, opowiadanie powstało prawdopodobnie, gdy Faulkner uczęszczał na Uniwersytet Missisipi lub nieco później, gdy pracował na przyuniwersyteckiej poczcie. Zdaniem jednego ze specjalistów tekst nie posiada jeszcze dojrzałego stylu, z jakiego znany był autor „Wściekłości i wrzasku”.

Lee Caplin, który sprawuje opiekę nad spuścizną pisarza, zdradził, że odkrycia dokonano już w zeszłym roku. Informacja przedostała się do prasy prawdopodobnie tylko dlatego, że spadkobiercy postanowili wystawić opowiadanie na sprzedaż, wraz z listami oraz innymi dokumentami znalezionymi w pudle. Na aukcji ma pojawić się również medal noblowski Faulknera. Przewiduje się, że cena, jaką rodzina uzyska na sprzedaży pamiątek, wahać się będzie od pół do jednego miliona dolarów.

fot. Sotheby’s

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy