Książka „Rubież. Reportaż wędrowny” Ewy Pluty wyróżniona Nagrodą Literacką „Znaczenia” 2023. Będzie bohaterką kolejnej edycji festiwalu

9 maja 2023

Mazowiecki Instytut Kultury ogłosił, że laureatką Nagrody Literackiej „Znaczenia” 2023 została Ewa Pluta, wyróżniona za książkę „Rubież. Reportaż wędrowny”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Dowody. Zwyciężczyni otrzyma statuetkę i 15 tysięcy złotych, a jej książka będzie bohaterką kolejnej edycji festiwalu „Znaczenia”.

Jury doceniło autorkę za „wyjątkową chodzoną opowieść o wschodniej granicy Polski, w której przeplatają się ze sobą minireportaże z terenu, anegdoty z dziejów mijanych po drodze miejsc, osobiste wglądy w zastane światy, portrety mieszkających na tych terenach ludzi oraz eseje o znaczeniu granic we współczesnym świecie”.

Ewa Pluta w czasie podróży.

W składzie kapituły konkursowej znaleźli się: Zofia Król (przewodnicząca), Urszula Zajączkowska, Joanna Mueller, Maciej Jakubowiak oraz Filip Springer (który wstrzymał się od głosu). Festiwalu Literacki „Znaczenia”, który ma być inspirowany treścią i problematyką książki laureatki, odbędzie się 16 i 17 września w Wołominie i zakończy 18 września w Warszawie.

„Na podstawie wybranego przez kapitułę tytułu zorganizujemy debatę, seanse filmowe, wystawę sztuki, spotkania autorskie i warsztaty dla dzieci, które wszystkim pozwolą pogłębić i poszerzyć znaczenia zawarte w tekście. Mamy nadzieję, że pozwolą też dobrze się bawić. W odróżnieniu od większości nagród, w tym wypadku najważniejszym kryterium wyboru książki będzie jej zdolność do inicjowania dyskusji, pobudzania działań i spotkań ludzi” – informuje Mazowiecki Instytut Kultury.

Nagrodę pieniężną ufundowała burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan.

[am]
fot. mat. prasowe Mazowieckiego Instytutu Kultury


Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy