Hiszpanie chcą europejskiego porozumienia w sprawie ebooków

7 lutego 2012


Javier Celaya, założyciel hiszpańskiej firmy analitycznej Dosdoce, zaproponował podczas konferencji w Milanie zawiązanie porozumienia największych europejskich wydawców, które stanowiłoby konkurencję dla Amazona na rynku ebooków.

?Jedynym sposobem na walkę (z Amazonem – przyp.red.) jest utworzenie platformy, która dostarczy europejską kulturę całemu światu? – uważa Celaya. Do proponowanego przez niego projektu powinny przyłączyć się dwa do trzech największych wydawnictw z Francji, Niemiec, Włoch i Hiszpanii, by utworzyć e-platformę, która odróżniałaby się od podobnych platform Apple’a, Google’a czy Amazona tym, że oferowałaby dobrej jakości tłumaczenia literatury europejskiej na języki inne niż angielski a także monitorowałaby trendy i zachowania klientów.

Komisja Europejska oznajmiła niedawno, że rozważa podobne rozwiązanie w postaci międzynarodowego rynku cyfrowego, ale obecne regulacje prawne w krajach członkowskich utrudniają rozpowszechnianie własności intelektualnych. Sprawę komplikuje dodatkowo brak międzynarodowych przepisów antypirackich oraz tych, związanych z udzielaniem licencji na produkty cyfrowe.

Propozycja jest wyrazem lęku przed rosnącymi udziałami Amazona na rynku ebooków. W samej Wielkiej Brytanii gigant sprzedaży internetowej zgarnia 80% zysku z liczącego 220 milionów euro rynku książki cyfrowej.

Na zdjęciu załączonym do newsa pomysłodawca porozumienia, Javier Celaya.

Tematy: , ,

Kategoria: newsy