Kobieta znalazła w domu zmarłego teścia pierścionek, w którym najprawdopodobniej są włosy Charlotte Brontë

18 kwietnia 2019


Mieszkanka północnej Walii znalazła w domu zmarłego teścia stary pierścionek. Wszystko wskazuje na to, że zawiera on zapleciony pukiel włosów autorki „Dziwnych losów Jane Eyre”, Charlotte Brontë.

Kobieta, której imię i nazwisko nie jest znane, wzięła udział w nagrywanym przez BBC programie „Antiques Roadshow”, w ramach którego rzeczoznawcy antyków podróżują po różnych regionach Wielkiej Brytanii (a czasami nawet innych krajach), aby ocenić wartość rzeczy przyniesionych przez miejscową ludność.

W najnowszym odcinku nakręconym w Erddig, w północnej Walii, pojawiła się kobieta ze starym pierścionkiem. Powiedziała, że był on własnością jej teścia, który zmarł niedawno. Sprzątając z rodziną dom po jego śmierci, zaczęli od strychu, a tam natknęli się na drewnianą kasetkę zamkniętą na zamek. Nie było jednak do niej klucza, zaczęli więc dopasowywać wszystkie znajdujące się w domu, aż udało im się natrafić na właściwy. W środku znajdował się pierścionek. Kobietę zainteresował napis wygrawerowany po wewnętrznej stronie: „C. Brontë, 31 marca 1855”. To pierwsza litera imienia oraz nazwisko pisarki, a także data jej śmierci. Jeszcze większym zaskoczeniem był fakt, że misternie wykonany pierścionek posiadał osłonkę na zawiasie. Pod spodem zaś znajdował się ukryty zapleciony pukiel włosów.

Zdaniem eksperta od biżuterii Geoffreya Munna nie ma powodu, by wątpić, że są to włosy należące do autorki „Dziwnych losów Jane Eyre”. „W XIX wieku to była częsta praktyka, że robiono biżuterię z włosami. Istniał strach przed niemożnością zapamiętania twarzy i charakteru osoby, która zmarła” ? powiedział Munn. Ekspert dodał, że pierścień przypomina plecioną bransoletkę z włosów dwóch sióstr Charlotte, którą ona sama nosiła.

Choć pochodzenie pierścionka nie jest znane, w autentyczność znaleziska nie wątpi też Ann Dinsdale, główna kuratorka pracująca w muzeum i stowarzyszeniu Brontë. Oświadczyła nawet, że biżuteria będzie „uroczym dodatkiem” do kolekcji muzeum, w której znajdują się już włosy członków słynnej rodziny. Tym bardziej, że fundusze pozwolą na taki zakup.

Ekspert wycenił, że wartość 200-letniego pierścionka to 20 tysięcy funtów (ok. 100 tysięcy złotych) . Co ciekawe, gdyby nie włosy i napis, można by uzyskać za niego jedynie 25 funtów (ok. 120 złotych).

[am]
źródło: Antiques Roadshow/BBC

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: newsy