Kazachski poeta Abaj Kunanbajuła na polskim znaczku pocztowym

29 czerwca 2020

We wtorek 30 czerwca Poczta Polska wprowadzi do obiegu znaczek pocztowy honorujący Abaja Kunanbajułę, wybitnego kazachskiego poetę i męża stanu. W 2020 roku Kazachstan obchodzi uroczyście 175-lecie urodzin pisarza.

Autor projektu, Maciej Jędrysik, przedstawił na znaczku wizerunek kazachskiego poety na tle jurty. Wzdłuż lewej krawędzi znaczka umieszczono napis „Polska” oraz oznaczenie wartości (3,30 zł), a wzdłuż dolnej krawędzi ? napis: „175. rocznica urodzin Abaja Kunanbajuły”. Oprócz znaczka Poczta Polska wydała, w limitowanej wersji, kopertę pierwszego dnia obiegu. Widnieje na niej jeden z najbardziej rozpowszechnionych w Kazachstanie ornamentów.

„Współpraca Poczty Polskiej z naszymi przyjaciółmi z Kazachstanu przyniosła kolejny owoc ? znaczek pocztowy upamiętniający 175. rocznicę urodzin Abaja Kunanbaiuły ? ojca kazachskiej mowy. Żywię ogromną nadzieję, że nowe wydawnictwo Poczty Polskiej przypadnie do gustu filatelistom oraz przyczyni się do rozwoju współpracy pomiędzy naszymi krajami” ? powiedział prezes zarządu Poczty Polskiej, Tomasz Zdzikot.

Abaj Kunanbajuła był poetą, kompozytorem, filozofem i działaczem społecznym, uważanym za jednego z najwybitniejszych twórców Kazachstanu. Uznawany jest za współtwórcę współczesnego literackiego języka kazachskiego. Kunanbajuła wprowadził do poezji tematykę społeczno-obyczajową oraz nową wersyfikację. Bohater znaczka tłumaczył na kazachski dzieła wybitnych twórców epoki ? George’a Byrona, Johanna Wolfganga von Goethego i Aleksandra Puszkina.

„Znaczki pocztowe od dawna nie są tylko opłatą za przesyłkę. Dzięki takim walorom filatelistycznym możemy pomagać w budowaniu relacji między odległymi narodami i przybliżać Polakom inne kultury” ? dodał Andrzej Bodziony, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.

Jest to już drugi wypuszczony w tym roku znaczek Poczty Polskiej, na którym uhonorowano pisarza. W maju do obiegu trafił znaczek z Leopoldem Tyrmandem z okazji 100. rocznicy urodzin autora „Złego”.

[am]

Tematy: , ,

Kategoria: newsy