banner ad

Poczta Polska wypuszcza znaczek z Leopoldem Tyrmandem

15 maja 2020


Rok 2020 został przez Sejm ogłoszony Rokiem Leopolda Tyrmanda. Uhonorować pisarza pragnie też Poczta Polska, która 16 maja wprowadzi do obiegu znaczek poświęcony autorowi „Złego”.

Autor projektu, Bożydar Grozdew, przedstawił na znaczku postać Leopolda Tyrmanda. Znaczek okolicznościowy został wydany w nakładzie 144 tysięcy egzemplarzy i jest dostępny w formie arkusza składającego się z 12 znaczków. Do sprzedaży trafi w sobotę 16 maja, czyli dokładnie w setną rocznicę urodzin pisarza.

Oprócz okolicznościowego znaczka Poczta Polska wydała w limitowanej wersji kopertę pierwszego dnia obiegu. Widnieją na niej zdjęcia przedstawiające sylwetkę Leopolda Tyrmanda.

Tyrmand urodził się 16 maja 1920 roku w Warszawie, a zmarł 19 marca 1985 w Fort Myers na Florydzie. Był ikoną polskiego świata artystycznego lat pięćdziesiątych XX wieku. Jak informuje Poczta Polska, pisarz ze względu na poglądy i charakterystyczny ubiór łączony był z subkulturą bikiniarzy – ruchem funkcjonującym w powojennej Polsce, którego orędownicy krytykowali wszelkie odgórnie narzucone normy, byli zafascynowani kulturą amerykańską i muzyką jazzową. W 1965 roku Tyrmand wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie przebywał do śmierci. Największą popularność przyniosła mu powieść „Zły” z 1955 roku, w której opisał półświatek stolicy epoki stalinizmu.

Leopold Tyrmand jest już kolejnym wybitnym polskim artystą, którego upamiętniła Poczta Polska. W serii „Polscy muzycy jazzowi” ukazały się znaczki poświęcone Jerzemu Milianowi i Jarkowi Śmietanie. W ubiegłym roku ukazał się też znaczek na 150. rocznicę urodzin Stanisława Wyspiańskiego, a w 2017 roku Poczta uczciła 150. rocznicę urodzin Władysława Reymonta.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy