banner ad

„Miasto niedźwiedzia” ? nowy szwedzki serial na podstawie powieści Fredrika Backmana zapowiedziany na jesień. Zobacz zwiastun

29 czerwca 2020

HBO Europe zapowiada szwedzki serial obyczajowy na podstawie powieści „Miasto niedźwiedzia” Fredrika Backmana. Produkcja wyreżyserowana została przez wielokrotnie nagradzanego Petera Grönlunda. Premiera ekranizacji odbędzie się jesienią tego roku, a tymczasem w sieci pojawił się zwiastun.

„Miasto niedźwiedzia” to opowieść o nadziei, która jednoczy niewielką społeczność, tajemnicach, które tworzą w niej podziały, ludzkiej odwadze, by sprzeciwić się większości i konsekwencjach wychowywania chłopców.

Björnstad tętniło kiedyś życiem, ale teraz zarastają je drzewa. Lokalna młodzieżowa drużyna hokejowa ma duże szanse, by wygrać półfinał krajowego turnieju i wszystkie nadzieje spoczywają teraz na barkach młodych zawodników. Jest to dla nastolatków wielkie obciążenie, które staje się katalizatorem dramatycznych wydarzeń. Akt przemocy wobec młodej dziewczyny burzy jej życie i jednocześnie dzieli społeczność miasteczka. Wysuwane oskarżenia szerzą się wśród mieszkańców, z których każdy ma swoją opinię w tej sprawie.

Pięcioodcinkowy serial „Miasto niedźwiedzia” oparty jest na powieści szwedzkiego pisarza Fredrika Backmana, którą mieli okazję przeczytać również polscy czytelnicy. Tytuł zdobył uznanie wielu czytelników i znalazł się na liście bestsellerów „New York Timesa”. Przyniósł też autorowi wiele nagród, m.in. nagrodę Audie w 2018 roku, amerykańską nagrodę Goodreads Choice, szwedzką nagrodę dla książki roku i znalazł się w rankingu 20 najczęściej kupowanych książek serwisu Amazon.com.

W opowieści o miasteczku położonym pośród szwedzkich lasów Backman zawarł metaforę o naszym świecie. Autor wie, że naszą osobowość kształtują miejsca, które nazywamy domem, a zapowiadany serial przeanalizuje, co dzieje się, kiedy nosimy na własnych barkach ciężar cudzych marzeń.

W rolach głównych w szwedzkiej produkcji występują: Ulf Stenberg, Aliette Opheim, Tobias Zilliacus, Miriam Ingrid i Oliver Dufaker. W pozostałych rolach w serialu zagrają: Jacob Nordenson, Charlotta Jonsson, Sanna Niemi, Lukas Wetterberg, Frida Sandberg, Mikael Odhag, Anna Azcárate, Tomas Bergström, Einar Bredefeldt i Gustav Lindh. Trzon tej historii stanowią młodzi hokeiści z miejskiej młodzieżowej drużyny hokeja, dla których jest to debiut na ekranie. Są wśród nich: Otto Fahlgren, Alfons Nordberg, Erik Lundqvist, Rasmus Karlsson i Najdat Rustom.

Reżyserem „Miasta niedźwiedzia” jest Peter Grönlund. Za scenariusz odpowiadają Anders Weidemann, Antonia Pyk i Linn Gottfridsson. Serial kręcono w śnieżnej i mroźnej aurze na północy Szwecji, w takich lokalizacjach jak Gallivare, Overtornea, Haparanda, Kalix, Malmberget i Kiruna.

Premiera ekranizacji „Miasta niedźwiedzia” odbędzie się jesienią, tego samego dnia we wszystkich krajach europejskich, w których dostępne jest HBO. Poniżej możecie zobaczyć zwiastun:

Powieść „Miasto niedźwiedzia” Fredrika Backmana ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Sonia Draga:

[am]
fot. Niklas Maupoix / HBO Nordic

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: film