John Grisham zapowiada wakacyjny thriller o kradzieży manuskryptów F. Scotta Fitzgeralda

9 lutego 2017


Raz na jakiś czas John Grisham odchodzi od konwencji thrillerów prawniczych, z której najbardziej jest znany, i pisze innego rodzaju powieści. Jedna z takich pozycji zapowiedziana została na czerwiec, a jej główny wątek będzie dotyczył czarnego rynku rzadkich książek.

Trzydziesta ósma powieść w dorobku Grishama ma nosić tytuł „Camino Island” (z ang. „Wyspa Camino”), a jej akcja rozgrywać się będzie pewnego długiego lata w nadmorskim kurorcie. Podczas zuchwałego włamania do Biblioteki Princeton znikają bezcenne manuskrypty powieści F. Scotta Fitzgeralda. Kiedy mijają miesiące, a dokumentów nie udaje się odzyskać, pewna walcząca o uznanie pisarka daje się namówić na powrót na małą wyspę na Florydzie, którą uwielbiała w dzieciństwie. Jej zadaniem jest zbliżyć się do rezydującego na Camino niesławnego księgarza i jego interesującej kolekcji rzadkich manuskryptów.

„Wymyśliliśmy tę historię wraz z moją żoną Renee podczas dziesięciogodzinnej jazdy na Florydę. Uwielbiamy rzadkie książki i wspaniałe księgarnie, a pomysł po prostu pojawił się podczas trasy” ? powiedział Grisham w rozmowie z „Entertainment Weekly”. Jak się okazało, pisarz od dawna zbiera pierwsze wydania książek i ma sporą wiedzę na temat rynku antykwarycznego. Nowa powieść dała mu więc okazję, aby podzielić się nią z czytelnikami.

Autor takich znanych pozycji, jak „Czas zabijania”, „Firma”, „Komora” czy „Ława przysięgłych”, co kilka lat publikuje książki, które odbiegają od tematyki sądowej, z jakiej najbardziej jest znany. Tak było w przypadku odwołujących się do konwencji Southern Gothic powieści „Malowany dom” i zbioru opowiadań „Powrót do Ford Country”. Grishamowi zdarzyło się również napisać historię świąteczną („Darujmy sobie te święta”) czy powieść o baseballu („Calico Joe”). „Wyspa Camino” ma stanowić kolejny wyjątek od reguły i zapowiadana jest jako wciągająca wakacyjna lektura dla wszystkich tych, którzy chcą zobaczyć świat księgarzy w zupełnie innym świetle. Światowa premiera powieści zapowiedziana jest na 6 października.

Tym, którzy preferują thrillery prawnicze Grishama, przyjdzie poczekać do 24 października. Wtedy właśnie ma ukazać się kolejna powieść autora, która bliższa będzie jego klasycznym dokonaniom. Skąd takie szybkie tempo publikacji następnej książki? Pisarz tłumaczy, że to kwestia dyscypliny, której trzyma się od lat. Poza tym nigdy jeszcze nie przydarzyła mu się blokada pisarska.

Ostatnią wydaną powieścią Grishama jest „Demaskator” o prawniczce pracującej dla stanowej komisji etyki sędziów, która musi zbadać sprawę sędziego z Florydy oskarżonego o przyjmowanie wielomilionowych łapówek. Książka ukazała się w Stanach jesienią 2016 roku. Polscy czytelnicy będą mogli ją poznać już pod koniec marca za sprawą wydawnictwa Albatros. Poniżej możecie zobaczyć okładkę „Demaskatora”.

[am]

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy