J.K. Rowling odznaczona Orderem Towarzyszów Honoru

17 grudnia 2017


Twórczyni cyklu książek o Harrym Potterze otrzymała kolejne honorowe wyróżnienie. Książę William odznaczył J.K. Rowling Orderem Towarzyszów Honoru za jej zasługi dla literatury i filantropii podczas ceremonii, która odbyła się w Pałacu Buckingham.

„Czuję się zaszczycona i dumna, że otrzymuję to wyróżnienie” ? powiedziała Rowling, która na uroczystość stawiła się wspólnie z mężem, Neilem Murrayem. „Dołączenie do tak znakomitej i różnorodnie utalentowanej grupy innych Towarzyszów Honoru, zwłaszcza dla kobiety-pisarki, jest dla mnie szczególnym przywilejem”.

Order Towarzyszów Honoru został ustanowiony w 1917 roku przez króla Jerzego V i przyznawany jest za szczególne osiągnięcia w dziedzinach sztuki, literatury, muzyki, nauki, polityki, życia gospodarczego lub religijnego. Skład Towarzyszów Honoru jest ograniczony. Może to być maksymalnie 65 osób, w tym 45 Brytyjczyków. Dopiero po śmierci któregoś z członków można uhonorować kolejną osobistość.

Oprócz J.K. Rowling do tego zaszczytnego grona należą m.in. Stephen Hawking, Paul McCartney, Ian McKellen, Judi Dench i Maggie Smith. Wcześniej wśród pisarzy tym wyróżnieniem mogli cieszyć się W. Somerset Maugham, Graham Greene, Vita Sackville-West, Doris Lessing, Harold Pinter i Philip Larkin.

52-letnia autorka książek o „Harrym Potterze” i założycielka fundacji Lumos posiada już kilka innych honorowych wyróżnień: w 2001 roku z rąk księcia Karola odebrała Order Imperium Brytyjskiego, zaś w 2009 roku otrzymała francuski Order Narodowy Legii Honorowej.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy