Warszawskie Big Book Cafe świętuje pół roku działalności!

16 grudnia 2017


Big Book Cafe świętuje półrocze działalności. Nowe centrum literackie od momentu otwarcia zaskakuje oryginalnymi produkcjami. Przestrzeń literacka na warszawskim Mokotowie, połączona z księgarnią i kawiarnią, przyciąga pisarzy, dziennikarzy, artystów i tłumy czytelników.

W zaledwie sześć miesięcy w Big Book Cafe odbyło się 60 wydarzeń, w których wzięło udział niemal 6 tysięcy osób. Centrum przyjmuje około 100 osób dziennie ? to ludzie zainteresowani książkami, goście księgarni, a także osoby poszukujące idealnych warunków do spokojnej lektury i korzystające z otwartej czytelni. „U nas drzwi się nie zamykają. Zależy nam na dużej aktywności i różnorodności. Złożyłyśmy wobec dzielnicy i miasta, które nas wspierają, deklarację literackiego trzęsienia ziemi. Ani przez chwilę nie przyszło nam do głowy, że mogłybyśmy się z niej nie wywiązać” ? mówią Anna Król i Paulina Wilk z Fundacji „Kultura nie boli”, założycielki Big Book Cafe.

Przebojowym daniem firmowym w centrum jest Literacki Stand-up, czyli improwizowane wystąpienia pisarzy komentujących aktualną rzeczywistość. Wśród literatów, którzy mieli odwagę wyjść zza biurka i stanąć przed publicznością w nowej roli są: Krzysztof Varga i Paweł Sołtys, Sylwia Chutnik i Grażyna Plebanek, Magdalena Parys, Michał Rusinek, Justyna Kopińska oraz Michał Witkowski. „Widzowie nie śledzą fabuły, lecz słuchają często osobistych i dowcipnych, a bywa, że kontrowersyjnych przemyśleń autorów. Mogą ich też zobaczyć w prawdziwym stresie, przejętych i zaangażowanych. To wyjątkowa sytuacja i daje szansę na inną relację z autorem” ? tłumaczy fenomen cyklu Anna Król.

Hitem są również niedzielne śniadania z prasą. Autorskie, nieszablonowe podejście do najważniejszych tematów i trendów prasowych, współczesnych i archiwalnych prezentują pisarze, publicyści i eksperci. Gośćmi serii byli m.in.: Katarzyna Tubylewicz, Daniel i Agata Passent, Monika Piątkowska, Patrycja Sasnal, Mariusz Kurc i Agata Michalak.

Big Book Cafe to konsekwentnie rozwijanie filozofii Big Book Festival ? międzynarodowego wydarzenia od pięciu lat organizowanego przez Fundację „Kultura nie boli” w Warszawie. To jeden z największych w Polsce, otwarty, modny i eksperymentujący festiwal. Podobnie jak on, nowe centrum literackie jest areną wydarzeń oryginalnych, czasem zadziornych i przewrotnych.

„Szukamy nietypowych form spotkań, przełamujemy role, sięgamy po dowcip, nowe media i różne dyscypliny” ? mówią Anna Król i Paulina Wilk. „Na różne sposoby robimy to, co się oficjalnie nazywa edukacją literacką i promocją czytelnictwa. Wyraźnie czujemy, że nasze nieoczywiste propozycje mają entuzjastów, a to miejsce jest potrzebne. W Big Book Cafe spotykają się kluby literackie i dyskusyjne, nagrywany jest program kulturalny 'Rezerwacja’ Onetu. Tu działa Księgarnia Społeczna, dzięki której darowizny książkowe trafiają jako cegiełki do kolejnych czytelników, a goście współfinansują Big Book Festival. U nas nawet w toalecie nie ma odpoczynku od literatury ? swoje ulubione teksty czytają pisarze i muzycy!” ? mówią organizatorki.

Słynni fani Big Book Cafe.

Intensywny program wydarzeń, ich unikalność i elektryzujące nazwiska szybko wpisały Big Book Cafe na mapę ważnych czytelniczych adresów w Warszawie. Nowe centrum literackie ma stałych bywalców i hard-userów wśród pisarzy, twórców i artystów.

Krzysztof Varga komentuje, że Big Book Cafe stanowi dla niego miejsce „więcej niż ważne”: „Ale przecież nie jedynie z powodu jego lokalizacji, wystroju, oferty, doskonałego połączenia kawiarni, księgarni, czytelni oraz areny fantastycznych spotkań literackich. Big Book Cafe to szczególna enklawa, wyspa skarbów, miejsce z jednej strony przytulne, a z drugiej tajemnicze”.

Maria Peszek, wokalistka i autorka tekstów, przyznaje, że najbardziej lubi Big Book Cafe „za bezpretensjonalność”. „Czuję się tam do tego stopnia jak u siebie, że chciałabym stanąć za barem, parzyć ludziom kawę i gadać z nimi. Mam na to ogromną ochotę, więc jeśli właścicielki się zgodzą, to tak zrobię i już” ? dodaje.

Magdalena Parys określa pomysłodawczynie Big Book Cafe „szalonymi Skamandrytkami”. „Wszystko tu jest niespodzianką i stoi na głowie, pisarze przemieniają się w aktorów, aktorzy w publicystów, spotkań jest tyle, że nie  nadążysz, a uczestniczyć musisz we wszystkich! Centrum kultury z najlepszą bezą w mieście. Kocham!” ? chwali pisarka.

Co dalej? Big Book Cafe w 2018 roku.

W 2018 roku w Big Book Cafe pojawi się nowa odsłona Literackiego Stand-upu. Artyści wezmą na warsztat polskie książki wszech czasów. Tym razem na scenie znajdą się również aktorzy i muzycy. Będą improwizować na motywach książek zaliczanych do klasyki, niejedna szkolna lektura zyska w ten sposób dynamiczną adaptację.

„Krótka piłka” ? tak nazywał się będzie nowy cykl zarezerwowany dla poetów oraz autorów krótkich form tekstowych, także tych tworzonych w przestrzeni wirtualnej. Kameralne spotkania w minimalistycznej oprawie będą się odbywały w piątki wieczorem.

„Niebezpieczne umysły” ? to wizyty w Big Book Cafe autorów i promotorów ważnych, nietypowych i przełomowych pomysłów. Znajdą się wśród nich pisarze, naukowcy, eksperci, aktywiści. Będą je prezentować w formie swobodnych wykładów, opowieści lub rozmów i dyskutować z publicznością o tym, jak popychać świat naprzód.

„Po trzęsieniu ziemi wybieramy się na podbój świata. Planujemy rozwój programu międzynarodowego. Będą pojawiać się u nas goście z kilku krajów, chcemy, by w Big Book Cafe jak w inkubatorze rozwijały się nowe zjawiska literackie, nowe gwiazdy i fenomeny” ? zapowiadają Anna Król i Paulina Wilk. „Przetestujemy też nowe formy okołoliterackie. Chcemy zaproponować więcej wydarzeń czerpiących z teatru, dramatu i performansu. Ale nie zapominamy o prostocie i podstawach, zapewnimy solidną dawkę czytania”.

Repertuar literacki stycznia będzie dostępny na www.bigbookcafe.pl od 1 stycznia 2018 roku.

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy