Muminki wracają na święta do kin w animacji „Magiczna zima Muminków”!

18 grudnia 2017


Ta zima będzie wyjątkowa, ponieważ Muminki wracają na duży ekran. 22 grudnia do kin w całej Polsce wchodzi „Magiczna zima Muminków”. Animacja powstała w koprodukcji polsko-finlandzkiej na bazie odrestaurowanych materiałów z pamiętnego serialu „Opowiadania Muminków” realizowanego na przełomie lat 70. i 80. przez łódzkie studio Se-ma-for.

Rodzina trolli o puszystych, włochatych ogonkach w ciągu 70 lat od pojawienia się na rynku zyskała miano prawdziwego fenomenu. Miliony sprzedanych książek, miliony czytelników pasków komiksowych, aż 9 odrębnych seriali telewizyjnych, radiowe słuchowiska, a nawet opera, zabawki, gry, elementy wyposażenia domu czy pamiątkowe monety. Zdawać by się mogło, że Muminki opanowały świat.

Jakiś czas temu informowaliśmy, że rozpoczęto prace nad nową animacją o Muminkach. W sieci pojawiły się nawet pierwsze grafiki koncepcyjne, które dają przedsmak tego, jak będzie wyglądał ów serial. Zanim jednak doczekamy premiery, która zapowiedziana została na wiosnę 2019 roku, mamy kolejną możliwość spotkać się z Muminkami w kinach.

„Magiczna zima Muminków” to nie do końca nowa produkcja. Film powstał na podobnej zasadzie, co „Muminki w pogoni za kometą”. Do jego stworzenia wykorzystano materiały z serialu „Opowiadania Muminków” studia Se-ma-for, które poddano starannym procesom rekonstrukcji cyfrowej i korekcji barwnej dla uzyskania obrazu w rozdzielczości 4K, a następnie zmontowano na nowo. Scenariusz, oparty na książkach Tove Jansson, napisali Małgorzata Więckowicz-Żyła, Piotr Szczepanowicz i Ira Carpelan. Reżyserami filmu są Jakub Wroński i Ira Carpelan. Do udziału w polskim dubbingu zaproszono m.in. Piotra Fronczewskiego (narrator), Macieja Musiała (Muminek), Jacka Króla (Tata Muminka), Natalię Kukulską (Mama Muminka), Macieja Stuhra (Paszczak), Pawła Ciołkosza (Włóczykij) i Martę Dylewską (Mała Mi). W wersji anglojęzycznej występują m.in. Bill Skarsg?rd, Alicia Vikander i Stellan Skarsg?rd.

„Film, do którego reżyserowania zostałem zaproszony, opiera się na serii o Muminkach, serii, którą uwielbiałem jako dzieciak. To, co najbardziej utkwiło mi w pamięci, to niepowtarzalny klimat tej opowieści ? nieco oniryczny, pełen magii i tajemnicy. Wyraziste, charakterystyczne i nieco abstrakcyjne postacie oraz niezwykłe zjawiska” ? mówi jeden z reżyserów „Magicznej zimy Muminków”, Jakub Wroński. „Pomysł na remake filmu o świętach Muminków zakładał, że będziemy pracować na materiale już istniejącym. Wydawać by się mogło, że to bardzo zuboży element kreacyjny, ale odczuwam to inaczej ? jako fascynujące wielkie wyzwanie”.

Opowieść zaczyna się, gdy w Dolinie Muminków na ziemię opadają liście, a pomiędzy drzewami, ledwie zauważalna, przemyka Buka, by z wolna spowić okolicę mrozem. Muminki tradycyjnie udają się na zimową drzemkę, ale tego roku Muminek nie zasypia, ponieważ bardzo chciałby przekonać się, jak wygląda zima. Szybko dowie się, że zupełnie różni się od jego wyobrażeń. Najdziwniejsze stworzenia wędrują między zaspami, kiedy tak wcześnie zapada zmrok, pogrążając w ciemności całą dolinę.

A to nie koniec niespodzianek. Wkrótce do drzwi zapuka zadziwiający gość. Paszczak uważa, że rodzina Muminków nie może go przegapić, dlatego postanawia działać. Przecież to święta! Opowiada zaspanym Muminkom o szczególności, wyjątkowości dnia, który właśnie nastał. Ale Mama Muminka wydaje się zagubiona. Kim jest ten „święta”? Muminki decydują się przerwać sen. Kto wie, może ten „święta” to ktoś całkiem miły? Ale, zaraz, zaraz, czy Paszczak nie wspomniał, że potrzebne będzie drzewko? Tak, święta potrzebują drzewka! Trzeba je tylko odpowiednio ubrać. A jak je ubrać? Już wkrótce w domu ? w całym swym majestacie ? stanie drzewko ozdobione najpiękniejszymi przedmiotami, jakie udało się znaleźć Mamie Muminka. Ale to nie koniec pracy. Kto wie, jakie oczekiwania ma ten ktoś, kogo Paszczak nazywa „święta”.

„Z punktu widzenia reżysera interesuje mnie narracja, której punktem kulminacyjnym jest to, że Muminki nie wiedzą nic o świętach, nie wiedzą, czym są, przecież zimą zazwyczaj po prostu śpią. Jestem przekonany, że 'Magiczna zima Muminków’ ? z jej ciepłem, wizualną urodą i świątecznym przesłaniem ? sprawi, że publiczność zwróci uwagę na to, co najważniejsze ? rodzinę, relacje i wszystko to, co w świętach najważniejsze” ? mówi Jakub Wroński.

Animacja trafi do polskich kin 22 grudnia. Poniżej możecie obejrzeć zwiastun filmu:

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: film