Ilustracje Sempégo na francuskich monetach

16 czerwca 2014

sempe-monety-1
Mennica Paryska wypuściła nową kolekcję srebrnych monet o nominałach 10 i 50 euro. Autorem projektu jest Jean-Jacques Sempé, światowej sławy ilustrator literatury dla dzieci i dorosłych, znany polskim czytelnikom m.in. z serii książek o przygodach Mikołajka.

Na monetach widnieją scenki ilustrujące wartości Republiki Francuskiej: wolność, równość, braterstwo. Motywem przewodnim jest jazda na rowerze, która Sempému kojarzy się z wolnością. 82-letni rysownik wpadł ponoć na pomysł projektu w trzydzieści sekund. Gorzej mogło być jedynie z wykonaniem. Z uwagi na podeszły wiek autor musi bowiem używać szkła powiększającego. Jak przyznał w wywiadzie dla „Le Nouvel Observateur”, zdarza się, że podczas pracy podpiera się drugą ręką, dlatego rysunki powstają o wiele wolniej niż przed laty.

Monety ukazały się w dwóch kolekcjach: wiosna i lato. Wyemitowano je w nakładzie 250 tysięcy sztuk (10 euro) i 50 tysięcy sztuk (50 euro). Można je zakupić przez Internet oraz w urzędach pocztowych na terenie całej Francji.

sempe-monety-2

sempe-monety-3

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy