Harper Lee pokazała się publicznie po raz pierwszy od 6 lat! Uczciła premierę książki na uroczystym lunchu

10 lipca 2015

harper-lee-uczucila-premiere
Harper Lee po raz pierwszy od 6 lat pokazała się publicznie na uroczystym lunchu, jaki na jej cześć wydała 30 czerwca w swojej restauracji prawniczka pisarki, Tonja Carter. Przy tej okazji autorce wręczono gotowe już egzemplarze amerykańskiego i brytyjskiego wydania powieści „Go Set a Watchman”, której światowa premiera odbędzie się 14 lipca.

W lunchu uczestniczyli m.in. szefowie HarperCollins i brytyjskiego oddziału Random Mouse, agent literacki Andrew Nurnberg, a także najbliżsi przyjaciele Lee. Pisarka była tego dnia bardzo ożywiona. Podpisywała egzemplarze „Go Set a Watchman” i rozmawiała z przybyłymi. Zważywszy na długą i niepewną drogę, jaką książka przebyła, zanim trafiła do druku, obecny na spotkaniu dyrektor Departamentu Turystyki stanu Alabama zapytał Harper, czy kiedykolwiek spodziewała się, że powieść w ogóle zostanie opublikowana. W odpowiedzi usłyszał: „Oczywiście, że tak, nie bądź głupi”.

W Monroeville pojawiła się także reżyserka Mary McDonagh Murphy, która na zlecenie sieci PBS przygotowywała aktualizację dokumentu o Harper Lee z cyklu „American Masters”. „Zostałam zaproszona do udziału w wydarzeniu. Przyjechałam z kamerami i mikrofonami i zarejestrowałam spotkanie z dystansu” ? powiedziała, dodając, że miała też możliwość zadania pisarce jednego pytania, a ta na nie odpowiedziała. Zaznaczyła też, że materiał nagrany podczas lunchu nie trafi do zaktualizowanej wersji dokumentu.

To właśnie przy okazji premiery filmu dokumentalnego do sieci trafiło nowe zdjęcie Harper Lee. Widać na nim pisarkę przyglądającą się premierowej książce w towarzystwie dwóch pań. Osobą, która trzyma książkę, jest reżyserka Mary McDonagh Murphy. Po prawej z kolei siedzi bliska przyjaciółka pisarki, Joy Williams Brown. W dużej mierze to dzięki niej i jej zmarłemu w 2014 roku mężowi, artyście Michaelowi Brownowi, mamy możliwość czytać „Zabić drozda”. W grudniu 1956 roku Brownowie podarowali bowiem Harper w prezencie świątecznym równowartość całorocznego wynagrodzenia, aby mogła poświęcić się wyłącznie pisaniu.

Zdjęcie możecie zobaczyć poniżej dzięki wydawnictwu Filia, które opublikuje polski przekład powieści „Go Set a Watchman” jesienią tego roku:

W sieci pojawił się również pierwszy rozdział książki w wersji anglojęzycznej. Zainteresowani mogą się z nim zapoznać, wchodząc na stronę dziennika „The Wall Street Journal”.

[am]
źródło: New York Times, USA Today, E! Entertainment

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy