Polacy najchętniej czytają książki w łóżku

12 lipca 2015

polacy-czytaja-w-lozku
Sklep Merlin.pl sprawdził preferencje czytelnicze Polaków. Jak się okazuje, miejscem, w którym najchętniej oddajemy się lekturze, jest własne łóżko.

„Czytanie w łóżku bywa cudowne pod warunkiem, że na kartki pada akurat dość światła, a czytający nie ma skłonności do wylewania kawy bądź koniaku na pościel” ? twierdzi Stephen King. Z raportu opublikowanego przez Merlin.pl wynika, że podobnego zdania są również polscy czytelnicy. Po książki przed zaśnięciem sięga bowiem aż 80% z nich. Niewiele mniej, bo 74% uważa czytanie za jedną z najlepszych form rozrywki, dlatego poświęca na książki swój wolny czas po pracy lub w weekendy. 47% robi to w środkach komunikacji miejskiej, 33% sięga po książkę w plenerze, a 28% delektuje się lekturą w łazience lub toalecie.

Przyglądając się powyższym wynikom ze względu na płeć, da się zauważyć jednak pewne różnice. Kobiety chętniej czytają w łóżku, podczas posiłku i w plenerze. Mężczyźni wolą spędzać czas z książką w toalecie, a także po pracy i podczas urlopu.

Spośród wszystkich czytelników biorących udział w ankiecie ponad połowa (55%) czyta książki codziennie, ponad jedna trzecia (38%) robi to kilka razy w tygodniu, rzadziej – co czternasty z nich (7%). Z większą częstotliwością czytają kobiety, ci, którzy mają dzieci, osoby będące w związku i posiadacze wyższego wykształcenia.

Ankietowani najczęściej nabywali książki w księgarniach internetowych, z tradycyjnych sklepów korzystała niespełna połowa z nich, a około jedna trzecia pożyczała książki od bliskich i znajomych. Następne w kolejności były stoiska z tanią książką i antykwariaty. Na szarym końcu naszych ulubionych miejsc na książkowe zakupy znajdowały się supermarkety.

Największy wpływ na decyzję o zakupie miały zwykle własne poszukiwania w Internecie (65%), listy bestsellerów sprawdzało 52% czytających. Tytuły polecane przez znajomych i rodzinę kupowało 42% ankietowanych, z kolei recenzje w mediach miały znaczenie dla 37%. Z poleceń znajomych i notowań list bestsellerów częściej korzystały kobiety. Osoby z wyższym wykształceniem chętniej kierowały się recenzjami w prasie i rekomendacjami w telewizji lub radiu.

Polacy najbardziej lubią czytać kryminały. Na drugim miejscu jest literatura piękna. Potem kolejno: proza polska i obca, fantastyka, literatura faktu, sensacja, historia, romans, literatura młodzieżowa, podróże, kulinaria i poradniki. Komiksy znalazły się niestety na szarym końcu. Oczywiście w zależności od płci i wieku badanych preferencje znacznie się różniły. Kobiety zdecydowanie częściej sięgają po romanse oraz książki o tematyce kulinarnej. Mężczyźni wolą pozycje historyczne, fantastykę, komiksy oraz literaturę faktu. Młodsi wybierają zwykle fantastykę, komiksy, literaturę młodzieżową oraz romanse. Natomiast starsi czytelnicy czytają prozę polską i obcą, literaturę piękną, książki historyczne oraz powieści sensacyjne.

Choć rynek e-booków rozwija się dynamicznie, aż 95% badanych uważa, że książki tradycyjne nigdy nie wyjdą z użycia. I to właśnie papier wciąż niepodzielnie góruje nad cyfrową wersją książki. Aż 68% ankietowanych wybiera wyłącznie ten model lektury. Z obu formatów korzysta blisko jedna trzecia czytelników. E-bookowi ortodoksi wciąż stanowią niszę.

Badanie zostało przeprowadzone w maju tego roku techniką ankietową wśród klientów sklepu Merlin.pl. Wzięło w nim udział 1013 osób.

[am]
fot. Lydia Brooks

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy