banner ad

Francuzi walczą z analfabetyzmem pomysłową kampanią

23 kwietnia 2013

Francja kontra analfabetyzm - 1
Francuska kampania nawołująca do walki z analfabetyzmem zdobywa międzynarodowe nagrody. Prestiżowe stowarzyszenie designerów Designers and Art Directors Club przyznało jej twórcom, agencji DDB Paris, Żółty Ołówek, czyli jedno z najważniejszych międzynarodowych wyróżnień.

Na plakatach zachęcających do poparcia petycji na stronie Państwowej Agencji do Walki z Analfabetyzmem możemy zobaczyć popularne produkty i usługi, jakie często widujemy na billboardach. W rzeczywistości towarzyszy im odpowiednio skomponowany tekst nie mający żadnego związku z grafiką, będący swego rodzaju kubłem zimnej wody dla „wzrokowców”: „Niestety 3 miliony osób we Francji będzie myśleć, że jest to reklama samochodu, kompletu bikini, tuszu do rzęs, laptopa, filmu fantasty bądź wczasów”.

Francja kontra analfabetyzm - 2

Twórcy kampanii chcą w ten sposób uzmysłowić odbiorcom, jak słowo pisane coraz bardziej wypierane jest przez obraz. Taka tendencja może budzić niepokój, jeśli weźmie się pod uwagę dane zebrane w 2005 roku przez paryski urząd statystyczny INSEE. Wynika z nich, że analfabeci stanowią jedną ósmą mieszkańców Francji – 14 procent mężczyzn i 8 procent kobiet nie potrafi czytać i pisać. Odsetek ten rośnie wraz z wiekiem. Z tak podstawowymi czynnościami dnia codziennego lepiej radzą sobie młodsi ludzie. Nie zmienia to jednak faktu, że wśród dorosłych poniżej 30 roku życia analfabetyzm również występuje ? poważne problemy z czytaniem ma 7 procent reprezentantów tej grupy wiekowej.

Francja kontra analfabetyzm - 3

Na zdjęciach załączonych do newsa możecie zobaczyć anglojęzyczne wersje francuskich plakatów zachęcających do walki z analfabetyzmem.

Francja kontra analfabetyzm - 4

Francja kontra analfabetyzm - 5

Francja kontra analfabetyzm - 6

Tematy: , ,

Kategoria: newsy