Francja zamierza walczyć z Amazonem

24 czerwca 2013

Francja kontra Amazon
Francuska Minister Kultury Aurélie Filippetti zapowiedziała podjęcie inicjatyw, które mają przeciwdziałać ? jak sama określiła ? nieuczciwej przewadze konkurencyjnej Amazona. Oprócz wartego 9 milionów euro funduszu przeznaczonego na wsparcie lokalnych księgarzy zamierza również dążyć do wprowadzenia przepisów, które zakażą internetowemu gigantowi realizowania przesyłek z darmową dostawą i jednoczesnym upustem cenowym.

Takie posunięcie uniemożliwiłoby Amazonowi obchodzenie zakazu, jaki obowiązuje francuskich księgarzy, którzy nie mogą zastosować zniżki większej niż 5 procent od ceny ustalonej przez wydawcę, oferując dodatkowo darmową przesyłkę. Francuscy księgarze twierdzą, że w ten sposób Amazon daje klientom rabaty, o jakich lokalni sprzedawcy mogą jedynie pomarzyć. Wielu obserwatorów rynku uważa, że Amazon ponosi straty na bezpłatnej wysyłce, ale jest gotów znosić tak wysokie koszty, aby zmiażdżyć konkurencję.

„Dzisiaj konkurencja jest nieuczciwa… Żaden inny sprzedawca książek, mała lub duża księgarnia, a nawet sieć, nie może sobie pozwolić na stratę tak dużych pieniędzy [jak Amazon ? przyp. red.] ? powiedział agencji Reuters Guillaume Husson, rzecznik francuskiego związku księgarzy.

Silna ochrona własnej branży artystycznej i literackiej ma we Francji długą tradycję. Sama Filippetti już wcześniej dawała wyraz swej niechęci wobec praktyk amerykańskiego giganta, twierdząc, że „wszyscy mamy dość Amazona, który poprzez dumping obniża ceny, żeby spenetrować rynki, a potem podnosi ceny ponownie, kiedy znajdzie się już w sytuacji quasi-monopolu”.

fot. Fondapol

Tematy: , ,

Kategoria: newsy