banner ad

Fragment oryginalnego rękopisu „Myszy i ludzi” rozszarpanego przez psa Johna Steinbecka trafi na aukcję

28 września 2023

Na licytację trafiają czasami zaskakujące pamiątki, które przykuwają uwagę kolekcjonerów. Tak może być i tym razem. Nowojorski dom aukcyjny Bonhams wystawi na aukcję niewielki skrawek oryginalnego rękopisu „Myszy i ludzi” Johna Steinbecka, który został zniszczony przez psa pisarza.

Z miejsca trzeba zastrzec, że za ten niecny czyn nie odpowiadał słynny pudel francuski, którego Steinbeck zabrał na wyprawę po Stanach Zjednoczonych uwiecznioną na kartach „Podróży z Charleyem”. U Steinbecków w domu zawsze był jakiś pies, a sytuacja ta miała miejsce na długo przed narodzinami Charleya.

Na początku maja 1936 roku Steinbeck pracował nad „eksperymentalnym” dziełem, które stało się znane pod tytułem „Myszy i ludzie”. Jak pisze Jay Parini w biografii „John Steinbeck. Lekceważony noblista”, autor miał już gotową znaczną część tekstu, gdy „jego nowy pies, seter wabiący się Toby, uznał któregoś dnia (…), że książka pana doskonale nadaje się na lunch”.

Po tym wydarzeniu Steinbeck żalił się swojej agentce literackiej Elizabeth Otis, że „stała się drobna tragedia” i szczeniak pozostawiony sam sobie na noc „zrobił konfetti z około połowy rękopisu”. Jak dodał, kosztowało go to „dwa miesiące pracy, żeby odtworzyć to, co już było gotowe”. „Byłem nieźle wściekły, ale ten mały koleżka mógł dokonać aktu krytyki” – podsumował. Steinbeck musiał zacząć pracę od nowa i udało mu się skończyć nowy szkic w sierpniu 1936 roku.

Niewielki, mierzący zaledwie 6,3 na 5 centymetrów fragment rozszarpanego rękopisu to tylko jedna z wielu pamiątek po pisarzu, którą wystawia na aukcję rodzina najmłodszej siostry noblisty, Mary Steinbeck Dekker.

Podobny skrawek, znaleziony w albumach z wycinkami z gazet podarowanych przez pierwszą żonę pisarza, Carol Steinbeck, posiada jeszcze tylko Centrum Marthy Heasley Cox dla Badań nad Steinbeckiem na Uniwersytecie Stanowym w San Jose. Jak podkreśla dom aukcyjny Bonhams, w żadnej innej instytucji ani antykwariacie sprzedającym rzadkie książki nie znaleziono kolejnych fragmentów. Zapowiadana aukcja będzie więc rzadką okazją, by wejść w posiadanie resztki tego, co zostało z oryginału „Myszy i ludzi”. Eksperci szacują, że jego cena zamknie się w przedziale od 2 do 3 tysięcy dolarów (ok. 8,5 do 13 tysięcy złotych).

Oczywiście w zbiorach posiadanych przez rodzinę najmłodszej siostry Steinbecka znajduje się również wiele innych ciekawych pamiątek, m.in. obszerne archiwum korespondencji, oryginalny rękopis debiutanckiej powieści „Złota czara” z obszernymi notatkami na marginesach czy arturiański miecz z kutego żelaza. Trafią one na aukcję 25 października.

[am]
fot. i źródło: Bonhams

Większość cytatów pochodzi z książki Jay Parini „John Steinbeck. Lekceważony noblista”, wyd. Twój Styl w tł. Jana Macieja Głogoczowskiego.


Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy