Finałowa piątka Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za najlepszy reportaż 2020 roku

19 czerwca 2021

W sobotę na konferencji, która odbyła się w Ogrodzie Saskim w Warszawie podczas Pleneru Literackiego, poznaliśmy finałową piątkę Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za najlepszy reportaż literacki 2020 roku.

Jak podkreślają organizatorzy, 12. edycja wyróżnienia przejdzie do historii nie tylko jako ta, do której swoje książki zgłosiła rekordowa liczba wydawnictw – aż 41. W finale po raz pierwszy znalazły się też same kobiety – cztery autorki reportaży z zagranicy i jedna z Polski.

„Reportaże pięciu nominowanych do finału autorek opisują problemy współczesnego świata – sytuację człowieka żyjącego w systemie autorytarnym współczesnej Rosji czy w skrajnym ubóstwie brazylijskich faweli. Pokazują życie ludzi starszych, dotkniętych skutkami drapieżnego kapitalizmu w Stanach Zjednoczonych. Zauważają też najważniejsze wydarzenia ostatnich lat, czego przykładem jest akcja #MeToo (#JaTeż), będąca pokłosiem ujawnienia seksskandalu w Akademii Szwedzkiej. Mnogość perspektyw nie omija przeszłości – oddaje głos przedmiotom i ubraniom, których rola w obozach koncentracyjnych, także symbolicznie, daleko wykraczała poza praktyczny aspekt” – czytamy w komunikacie.

Spośród dziesięciu reportaży wybranych w maju jury Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego nominowało do finału pięć książek. Są to (w porządku alfabetycznym według nazwisk autorek):

  • Jessica Bruder „Nomadland. W drodze za pracą”, tłum. z jęz. angielskiego Martyna Tomczak, Wydawnictwo Czarne,
  • Eliane Brum „Kolekcjoner porzuconych dusz. Reportaże z Brazylii”, tłum. z jęz. portugalskiego Gabriel Borowski, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego,
  • Jelena Kostiuczenko „Przyszło nam tu żyć. Reportaże z Rosji”, tłum. z jęz. rosyjskiego Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz, Wydawnictwo Czarne,
  • Karolina Sulej „Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady”, Wydawnictwo Czerwone i Czarne,
  • Matilda Voss Gustavsson „Klub. Seksskandal w komitecie noblowskim”, tłum. z jęz. szwedzkiego Justyna Czechowska, wyd. Wielka Litera.

Laureatkę 12. edycji wyróżnienia poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 11 września. Autorka najlepszego reportażu otrzyma nagrodę w wysokości 100 tysięcy złotych, a tłumacz bądź tłumaczka – 20 tysięcy złotych. Pozostałe nominowane autorki otrzymają nagrody w wysokości 5 tysięcy złotych, a tłumacze i tłumaczki ich reportaży – 2 tysiące złotych.

Wyboru laureatki dokona tegoroczne jury w składzie: Katarzyna Surmiak-Domańska (przewodnicząca), William Brand, Julia Fiedorczuk, Elżbieta Sawicka i Abel A. Murcia Soriano. Funkcję sekretarz nagrody pełni Maria Krawczyk.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego jest formą wyróżnienia książek reporterskich, które podejmują ważne problemy współczesności i pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur. To również forma uhonorowania mieszkającego przez ponad 60 lat w stolicy Ryszarda Kapuścińskiego, wybitnego reportera, dziennikarza i publicysty. Nagroda ma charakter międzynarodowy i od 12 lat jest przyznawana za najlepszy reportaż książkowy opublikowany w Polsce i po polsku między 1 stycznia a 31 grudnia poprzedniego roku. Konkurs od pierwszej edycji nagradza także tłumaczy. Nagrodę ustanowiło i ufundowało miasto Warszawę. Współorganizatorem jest „Gazeta Wyborcza”.

[am]
fot. mat. prasowe Agory

Tematy: , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy