Poznajcie najlepsze reportaże 2020 roku. Oto 10 książek nominowanych do 12. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

19 maja 2021

Maj to czas nagród i nominacji. Po ogłoszeniu nominowanych do Nagrody Wielkiego Kalibru, Nagrody m.st. Warszawy, Silesiusa i Nagrody Szymborskiej przyszedł czas, by poznać autorów i autorki najlepszych książek reporterskich minionego roku. Jury Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego wybrało właśnie 10 tytułów, które powalczą o statuetkę.

W tym roku do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego zgłoszonych zostało 128 książek z 41 wydawnictw. 93 napisali polscy autorzy i autorki. 35 reportaży to przekłady z aż 8 języków: angielskiego (22), niemieckiego (3), szwedzkiego (2), rosyjskiego (2), portugalskiego (2), włoskiego (2), ukraińskiego (1) i białoruskiego (1).

Spośród tych publikacji jury wybrało 10 tytułów, które przechodzą do kolejnego etapu konkursu. Organizatorzy podkreślają, że aż 7 z tych książek napisały kobiety.

W gronie nominowanych do 12. Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego są:

  • Jessica Bruder „Nomadland. W drodze za pracą”, tłum. z jęz. angielskiego Martyna Tomczak, Wydawnictwo Czarne,
  • Eliane Brum „Kolekcjoner porzuconych dusz. Reportaże z Brazylii”, tłum. z jęz. portugalskiego Gabriel Borowski, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego,
  • Marcin Kącki „Oświęcim. Czarna zima”, wyd. Znak Literanova,
  • Katarzyna Kobylarczyk „Kobiety Nowej Huty. Cegły, perły i petardy”, wyd. Mando,
  • Jelena Kostiuczenko „Przyszło nam tu żyć. Reportaże z Rosji”, tłum. z jęz. rosyjskiego Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz, Wydawnictwo Czarne,
  • Hanna Krall „Synapsy Marii H.”, Wydawnictwo Literackie,
  • Mark O’Connell „Być maszyną”, tłum. z jęz. angielskiego Aleksandra Małecka, Wydawnictwo Krytyki Politycznej,
  • Karolina Sulej „Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady”, Wydawnictwo Czerwone i Czarne,
  • Mirosław Tryczyk „Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć”, wyd. Znak Literanova,
  • Matilda Voss Gustavsson „Klub. Seksskandal w komitecie noblowskim”, tłum. z jęz. szwedzkiego Justyna Czechowska, wyd. Wielka Litera,

Z tej dziesiątki jury wybierze w czerwcu 5 tytułów, które wejdą do tegorocznego finału Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. We wrześniu dowiemy się, która książka zdobędzie miano najlepszego reportażu 2020 roku i otrzyma główną nagrodę – 100 tysięcy złotych (dodatkowo 20 tysięcy złotych trafi do rąk tłumacza lub tłumaczki). Nagrody pieniężne przewidziane są też dla finalistów i finalistek konkursu.

Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego ustanowiła 14 stycznia 2010 roku Rada Miasta Stołecznego Warszawy. To forma wyróżnienia wartościowych książek reporterskich, podejmujących ważne problemy współczesności. Nagroda ma na celu uhonorowanie mieszkającego przez ponad 60 lat w Warszawie Ryszarda Kapuścińskiego, wybitnego reportera, dziennikarza, publicysty i poety, jednego z najczęściej tłumaczonych polskich autorów. Miasto organizuje konkurs wspólnie z redakcją „Gazety Wyborczej”.

W jury konkursu zasiadają: przewodnicząca Katarzyna Surmiak-Domańska (reporterka, romanistka), William R. Brand (tłumacz, autor filmów dokumentalnych, absolwent uniwersytetów Pittsburgh i Rochester), Julia Fiedorczuk (poetka, pisarka, tłumaczka, adiunkt w Instytucie Anglistyki UW), Abel Murcia Soriano (hiszpański poeta, tłumacz, leksykograf i fotograf, dyrektor Instytutu Cervantesa w Warszawie), Elżbieta Sawicka (dziennikarka i redaktorka, absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim). Funkcję sekretarz nagrody pełni Maria Krawczyk (redaktorka, tłumaczka, absolwentka Polonistyki i Neofilologii na Uniwersytecie Warszawskim).

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy