W najbliższy piątek rozpocznie się Plener Literacki w Warszawie

14 czerwca 2021

Szykuje się wydarzenie dla miłośników czytania, spragnionych plenerowych spotkań z autorami i zakupów książek w okazyjnych cenach. Od 18 do 20 czerwca w Ogrodzie Saskim w Warszawie odbędzie się Plener Literacki.

Na warszawskim plenerze w alejach Ogrodu Saskiego staną namioty dla 70 wydawców i dwie sceny do spotkań z autorami. Na wydarzeniu gościć będzie blisko 80 autorów, a wśród nich m.in. prof. Jerzy Bralczyk, Zyta Rudzka, Jakub Żulczyk, Paweł Sołtys, Grzegorz Piątek, Nina Majewska-Brown, Renata Kim, Naval, Marek Teler, Jan Mencwel, Małgorzata Starosta, Adam Michejda oraz Jacek Ilg i Jan Gondowicz.

Wśród wydawców, którzy wezmą udział w plenerze, są m.in.: Agora, Albatros, Bellona, Bukowy Las, Claroscuro, Sonia Draga, Egmont, Fabryka Słów, W.A.B., Uroboros, Grupa Helion, Krytyka Polityczna, Książkowe Klimaty, Kultura Gniewu, Non Stop Comics, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Świat Książki, Timof i cisi wspólnicy, Wydawnictwo Arkady, Wydawnictwo Afera, Wydawnictwo Olesiejuk oraz Zysk i S-ka.

Spotkania z autorkami odbędą się na dwóch scenach, które staną w okolicy namiotów wystawców. Szczególne miejsce w programie pleneru zajmą tematy warszawskie. Na scenie odbędą się rozmowy wokół warszawskich nagród literackich: Nagrody Literackiej m.st. Warszawy oraz Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, a w Namiocie Warszawskim promowane będą działania Warszawy związane z kulturą, a literaturą w szczególności.

W sobotę 19 czerwca o godz. 12:00 poznamy piątkę finalistów 12. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Spotkanie z kapitułą nagrody – w składzie: Katarzyna Surmiak-Domańska (przewodnicząca), William R. Brand i Abel A. Murcia Soriano – poprowadzi Michał Nogaś. Jurorzy nie tylko przedstawią piątkę najlepszych książek reporterskich wydanych w ostatnim roku, ale opowiedzą również o swojej pracy, czym się kierowali podczas wyborów oraz na co szczególnie zwrócili uwagę podczas tegorocznych obrad.

W niedzielę o godz. 11:00 przygotowano z kolei spotkanie z jurorkami Nagrody Literackiej m. st. Warszawy na temat tegorocznych nominacji do nagrody. Udział wezmą: Eliza Kącka, Anna Kramek-Klicka, Agnieszka Sowińska i Karolina Szymaniak, a rozmowę poprowadzi Zofia Król. A o godz. 12:00 z Pawłem Sołtysem o warszawskim pisaniu porozmawia Justyna Sobolewska.

W Namiocie Warszawskim przez wszystkie trzy dni pleneru odbędą się też „Spotkania przy stole”, podczas których Fundacja Zmiana będzie rozdawać i polecać książki, a także rozmawiać o czytaniu i życiu w czasach szaleństwa. Dodatkowo w piątek o 15:00 na scenie odbędzie się spotkanie „Ileż czytania!” zorganizowane w ramach obchodów 25-lecia Biblioteki Publicznej w warszawskiej dzielnicy Wawer. Weźmie w nim udział Rafał Hetman, autor książki „Izbica, Izbica”, a rozmowę poprowadzi Paweł Ajdacki – historyk, varsavianista, publicysta i krajoznawca.

W sobotę o 16:00 organizatorzy zapraszają na przekorne, otwarte spotkanie z wybitnym varsavianistą i historykiem Jarosławem Zielińskiem pt. „Idziesz z nami”. Jarosława Zielińskiego nie ma już wśród nas, ale nieustannie chodzi i chodzić będzie z wieloma osobami po Warszawie – starej, nowej, zagadkowej, zdumiewającej. Taki właśnie charakter będą miały opowieści osób, które spotykały się z nim, pracowały albo po prostu miały do niego „sprawę”. Na scenie pojawią się m.in. Monika Wesołowska, Anna Szwałkiewicz, Piotr Stryczyński i Anna Datkowska.

Swoją obecność na wydarzeniu mocno zaznaczy festiwal Komiksowa Warszawa, który będzie miał tu swoją pierwszą plenerową odsłonę – „Komiksową Warszawę: Start”, czyli trzy dni warsztatów oraz spotkań (sobota-niedziela) i oferty wydawniczej na stoiskach wydawców. Ogród Saski odwiedzą m.in. goście zagraniczni: Lucas Varela, argentyński scenarzysta i rysownik, autor wydanego kilka lat temu „Najdłuższego dnia przyszłości” oraz współautor opublikowanej w Polsce w lutym tego roku powieści graficznej „Człowiek”, Alvaro Ortiz, artysta z Hiszpanii, polskim czytelnikom znany również jako autor dwóch komiksów: „Murderabilia” oraz „Popioły”, i Marek Rubec, czeski scenarzysta i rysownik, którego nowy komiks „Jarmil in India” od niedawna dostępny jest również w naszym kraju. Nie zabraknie również polskich twórców. Z czytelnikami spotkają się: Gosia Kulik, Joanna Karpowicz, Krzysztof Owedyk, Bartosz Sztybor, Marek Turek, Adam Święcki, Maciej Kur, Sławomir Kiełbus, Łukasz Wnuczek, Tomasz Leśniak, Rafał Skarżycki, Grzegorz Weigt, Berenika Kołomycka i inni. A to oczywiście nie wszystkie komiksowe atrakcje. Druga „Komiksowa Warszawa”, o podtytule Meta”, zaplanowana jest w terminie 9-12 września na Placu Defilad, jako impreza towarzysząca Warszawskim Targom Książki.

Dla najmłodszych gości pleneru przygotowano atrakcje we współpracy z organizatorami Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki. Zapowiedziano już spotkania z Dorotą Suwalską, Katarzyną Ryrych, Martą Kopyt i Sylwią Majcher o sprawach ważnych, trudnych, ciekawych i inspirujących. Ciekawych autorów można będzie spotkać nie tylko na scenie, ale i na stoiskach, pojawi się więc szansa na zdobycie autografów. Przewidziano też konkursy i atrakcje dla całych rodzin, związane m.in. z „Jeżycjadą” Małgorzaty Musierowicz] czy premierą kolejnego tomu serii „Kajko i Kokosz: Nowe przygody”.

Dla miłośników historii program przygotowany został we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Przez trzy dni pleneru na scenie spotkań z historią pojawi się wielu autorów, a wśród nich m.in.: Robert Spałek z opowieścią o książkach „Migawki z okupowanej Warszawy. Tom 1: Rok 1939” oraz „Sprzeczne narracje… Z historii powojennej Polski 1944-1989”, Karol Litwin z prezentacją audiobooka „Dziennik. Wrześniowa obrona Warszawy” Wacława Lipińskiego, Łukasz Pogoda opowie o grach edukacyjnych „ORP Orzeł” i „Bitwa Warszawska”, a Katarzyna Rembacka opowie o książce „Komunista na peryferiach władzy. Historia Leonarda Borkowicza (1912-1989)”.

Plener Literacki w Warszawie ma charakter otwarty i bezpłatny dla publiczności. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Historia i Kultura.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia