Piotr Fronczewski czyta w radiowej Trójce „Jak być kochanym” Janusza Głowackiego

19 marca 2019


Od poniedziałku 18 marca Program 3 Polskiego Radia prezentuje „Jak być kochanym”, czyli zbiór felietonów Janusza Głowackiego. Nowego, poszerzonego wydania tych tekstów ? ilustrowanych muzyką Oleny Leonenko-Głowackiej ? słuchać można w mistrzowskiej interpretacji Piotra Fronczewskiego.

„Janusz Głowacki należał do tych autorów, którego książki realizowaliśmy w wersji dźwiękowej najczęściej. Trzy tytuły: 'Z Głowy’, 'Goodnight Dżerzi’ oraz 'Przyszedłem?’ (kilka fragmentów) zaprezentowaliśmy za życia autora. Głowacki był, ku naszej radości, nieasertywny i godził się na udział w lekturze, towarzysząc Piotrowi Fronczewskiemu. Pan Piotr należał z kolei do jego ulubionych aktorów. Po śmierci Janusza Głowackiego (w sierpniu 2017 roku) zostały wydanie dwie jego książki ? 'Bezsenność w czasie karnawału’ oraz ostatnio 'Jak być kochanym’. Uznaliśmy, że obie powinny być także w obszernych fragmentach przedstawione w Trójce” ? mówi Barbara Marcinik, opiekunka artystyczna radiowej adaptacji „Jak być kochanym”.

Książka „Jak byś kochanym” ukazała się po raz pierwszy w 2005 roku. Zawiera znakomite, ponadczasowe felietony, które o rzeczach ważnych, poważnych, czasem smutnych mówią w sposób ironiczny, lekki, zabawny, a nieraz refleksyjny. Wszak ironia to najlepszy sposób opowiadania o rzeczach dramatycznych. Głowacki jest niestrudzonym tropicielem absurdów i idiotyzmów właściwych czasom minionym, a jednak nadal wracających jak bumerang w świecie współczesnym. Co więcej, autor pokazuje, że te absurdy nie są ograniczone do jednego kraju, do jednego systemu ideologiczno-ekonomicznego. Absurd bowiem jest międzynarodowy i ponadczasowy.

Olena Leonenko-Głowacka, żona pisarza, postanowiła zebrać felietony ponownie, dodając do tomu niepublikowane wcześniej w książkach teksty. W efekcie takie miniatury, jak: „Po północy”, „Dwie Moskwy”, „Broadway”, „NYC” i „11 września” ? jak pisze Olena w nocie edytorskiej: „mają swoją premierę w tej książce”. Ukazała się ona w styczniu tego roku nakładem wydawnictwa Wielka Litera.

„Jak być kochanym” w interpretacji Piotra Fronczewskiego i z muzyką Oleny Leonenko-Głowackiej można słuchać w radiowej Trójce od 18 marca, od poniedziałku do piątku, około godz. 11:50. Za przygotowanie i realizację adaptacji odpowiadają: Baszka Marcinik oraz Renata Szewczak, Jakub Sadowski i Janusz Deblessem.

Na zdjęciu u góry: Piotr Fronczewski w trakcie nagrywania „Jak być kochanym” w studiu radiowej Trójki.

Tematy: , , , ,

Kategoria: radio