E-booki i ich czytelnicy w Polsce – infografika

11 września 2013

e-booki w Polsce
Na jakich czytnikach czytają Polacy? Ile średnio ukazuje się premier w formie elektronicznej? Jakie są tytuły najpopularniejszych e-booków? Na te i inne pytania odpowiada infografika na temat e-booków w Polsce i polskich czytelników przygotowana przez portal Cuponation.pl.

Chociaż rynek e-booków w Polsce wypada zdecydowanie gorzej w porównaniu do naszych zachodnich sąsiadów (np. Wielkiej Brytanii czy Francji), to jednak od 2012 roku można zauważyć znaczny wzrost liczby książek w wersji elektronicznej, jak i ludzi je czytających. Zamieszczona poniżej infografika przedstawia informacje na temat e-booków w Polsce, zebrane przez Cuponation.pl od księgarni internetowych, blogów i portali o tematyce książkowej.

Twórcy infografiki wspominają o trzech głównych czynnikach, które hamowały rozwój rynku e-booków w Polsce. Jedną z barier, jaka istniała i istnieje do tej pory, to między innymi wysoka cena książek elektronicznych w stosunku do ich wersji papierowej. Często zdarza się, że e-book jest tańszy zaledwie o kilka złotych, mimo braku kosztów druku i dystrybucji. Według przemawiających w maju tego roku na obradach senackiej komisji kultury i środków przekazu na temat zrównywania szans dla książek elektronicznych istotnym powodem, dla którego utrzymują się tak wysokie ceny e-booków, jest stawka VAT, która wynosi obecnie 23 procent. Gdyby przy takiej stawce wydawcy chcieli sprzedawać taniej e-booki, to mogłoby się okazać, że nie opłaca się wydawać produktu, który paradoksalnie uważany jest za najbardziej przyszłościowy. Jak więc sobie radzą księgarnie internetowe z tym problemem? Najczęściej starają się wprowadzać liczne okresowe promocje na e-książki, aby zwiększyć ich sprzedaż.

Kolejną barierą była mała ilość tytułów dostępnych w wersji elektronicznej. W ciągu ostatnich dwóch lat nastąpił jednak zdecydowany wzrost oferty, co widać na przykładzie księgarni ebookpoint.pl, której danej zostały wykorzystane w infografice. Aktualnie około 87% bestsellerów jest wydawanych w wersji elektronicznej.

Problemem w rozwoju rynku e-booków były także wysokie ceny czytników. Na przykładzie najpopularniejszego czytnika Kindle można zauważyć, że cena tych urządzeń na przestrzeni ostatnich sześciu lat spadła ponad 4-krotnie. Obecnie Kindle jest najczęściej używanym czytnikiem wśród Polaków.

infografika o ebookach w Polsce

Wraz z publikacją infografiki Cuponation.pl udostępniło w swojej ofercie kody upoważniające do zniżki na e-booki w dwóch sklepach: Woblink i Empik. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziecie tutaj.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy