Aleksandryjski dom, w którym mieszkał Lawrence Durrell, przeznaczono do rozbiórki

12 września 2013

Aleksandryjski dom Durrella
Dom w Aleksandrii, w którym przez czternaście lat mieszkał Lawrence Durrell i gdzie rozpoczął pracę nad swoim „Kwartetem Aleksandryjskim”, przeznaczony został do rozbiórki.

Wychowanemu w koloniach angielskich autorowi nie służył brytyjski klimat i sformalizowane społeczeństwo, dlatego większość swego życia spędził poza Wyspami. Drugie co do wielkości miasto w Egipcie stanowiło ważny etap w jego życiu. Tam poznał swoją trzecią żonę, tam również zaczął sporządzać notatki i pierwsze szkice jednego z najważniejszych dzieł XX-wiecznej literatury, tetralogii „Kwartet Aleksandryjski”.

Od 1942 roku aż do kryzysu sueskiego w 1956 roku Durrell wynajmował apartament na najwyższym piętrze Willi Ambron, należącej do bogatego włoskiego inżyniera żydowskiego pochodzenia, Aldo Ambrona. Nieruchomość położona jest przy krótkiej uliczce Sharia Maamoun. Kiedyś była to wystawna, luksusowa dzielnica, obecnie ? jeden z najbiedniejszych rejonów Aleksandrii. Nie wydaje się, aby w okolicy ktokolwiek wiedział, że przez wiele lat mieszkał tam światowej sławy pisarz. Kiedy blogerka Alexandra Rosen z Top Travel Leads przyjechała zwiedzić popadający w ruinę obiekt, dozorca posesji powiedział przewodnikowi, że nie potrafi zrozumieć, dlaczego obcokrajowcy przyjeżdżają robić zdjęcia zniszczonemu budynkowi. Najwyraźniej nie tylko on w całej Aleksandrii nie mógł tego zrozumieć ? nikt nie pokwapił się, aby wzorem Villi Celeobolus w Rodos uczynić tam muzeum pamiątek po pisarzu.

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy