Polscy wydawcy tracą na piractwie ebooków ponad 250 milionów złotych rocznie

9 maja 2013

polscy wydawcy stracili na piractwie 250 mln zł
Podczas obrad senackiej komisji kultury i środków przekazu na temat zrównywania szans dla książek elektronicznych Łukasz Gołębiewski z Biblioteki Analiz podał, że według szacunkowych danych polski rynek książki traci na piractwie ebooków ponad 250 milionów złotych rocznie.

Jako głównego winowajcę Gołębiewski wskazał „przede wszystkim chomikuj.pl, nazywając z imienia i nazwiska firmę, która jest liderem, działa w szarej strefie i nie płaci podatku VAT od książek i czasopism wymienianych pomiędzy użytkownikami”. O skali zjawiska niech świadczy fakt, że wartość całego rynku ebooków w 2012 roku wyliczono zaledwie na 50 milionów złotych, czyli zaledwie 20 procent sumy, jaką rynek traci z powodu nielegalnie pobieranych kopii z Internetu.

Zdaniem Włodzimierza Albina, prezesa Polskiej Izby Książki, walka z piractwem byłaby łatwiejsza, gdyby dało się obniżyć ceny ebooków. I tu pojawia się problem: „Wszyscy oczekują, że książki elektroniczne powinny być tańsze, bo tych książek się nie drukuje. Tyle, że koszt druku waha się między 10 a 18 procent ceny, więc to nie jest dominująca wartość” ? tłumaczył Albin, dodając, że „w przypadku ebooków ponosimy większość tych samych kosztów, co przy książkach papierowych”, wliczając koszt opracowania publikacji, koszt dystrybucji (tu różnica wynosi 5 procent) i inne. Jednym z głównych powodów, dla których ceny ebooków nie mogą być niższe, jest według przemawiających stawka VAT, która wynosi 23 procent. Jak zauważył Włodzimierz Albin, gdyby przy takiej stawce wydawcy chcieli sprzedawać taniej ebooki, to mogłoby się okazać, że nie opłaca się wydawać produktu, który paradoksalnie uważany jest za najbardziej przyszłościowy.

„Policzyłem, że obecnie rząd otrzymuje z książek elektronicznych 11,5 miliona złotych” ? wyliczał Gołębiowski. „Gdyby zaś opodatkować ebooki stawką 5 procent, po wyeliminowaniu serwisów pirackich szacunkowo mielibyśmy 15 milionów.”

W Polsce już od jakiegoś czasu mówi się o próbach obniżenia podatku VAT na ebooki. W Europie jedynie Francja i Luksemburg wyłamały się spod obowiązującego prawa unijnego i na własne ryzyko obniżyły stawki.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy