Dom rodzinny Jeana de La Fontaine’a zostanie odrestaurowany

5 sierpnia 2021

Francuska Fundacja Dziedzictwa i miejscowość Château-Thierry rozpoczęły zbiórkę funduszy na odrestaurowanie miejsca narodzin Jeana de La Fontaine’a. Inicjatywę podjęto w związku z 400. rocznicą urodzin wielkiego bajkopisarza.

Położony w samym centrum historycznej dzielnicy miasta dom, w którym urodził się i dorastał La Fontaine, został zakupiony przez gminę i przekształcony w muzeum w 1876 roku. W 2013 roku zakończono remont zewnętrzny budynku. Nowa renowacja ma na celu odnowienie wnętrza i wzbogacenie kolekcji poprzez podwojenie powierzchni wystawienniczej. Całkowity koszt inwestycji szacuje się na 4,45 miliony euro.

Pierwszy etap prac, który ma się zakończyć w lipcu 2023 roku, wyniesie 2 miliony euro. Wkład państwa w tę kwotę wynosi 1,5 miliona euro. Pozostałe 0,5 miliona musi wyłożyć gmina Château-Thierry, a że jest ona stosunkowo nieduża (około 15 tysięcy mieszkańców), to o pomoc zwrócono się do mieszkańców. 281 tysięcy euro przekazała współpracująca z Fundacją Dziedzictwa firma Dassault Group, pozostałe 220 tysięcy ma przynieść internetowa zbiórka.

Zgodnie z planami cały remont ma zakończyć się w lipcu 2024 roku. Muzeum ma nadzieję, że dzięki inicjatywie będzie mogło gościć co roku 35 tysięcy zwiedzających, a nie 12 tysięcy jak do tej pory. Od maja 2022 do czerwca 2024 roku zwiedzanie nie będzie możliwe. Pozostaną czynne jedynie wystawy czasowe zorganizowane w sąsiedniej mediatece.

[am]
fot. (1) Eponimm/Wikimedia Commons, (2) Fondation du patrimoine

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy