banner ad

Długa lista nominowanych do Nagrody Bookera 2021. Wśród wyróżnionych laureat Nagrody Nobla Kazuo Ishiguro

27 lipca 2021

Znamy długą listę nominowanych do Nagrody Bookera 2021. Jury wybrało 13 wyróżnionych spośród 158 nadesłanych propozycji. Aż pięciu autorów znalazło się na liście ponownie, w tym Kazuo Ishiguro ze swoją najnowszą powieścią „Klara i Słońce”.

Jedyny tytuł na liście, który do tej pory doczekał się polskiego wydania, to „Klara i Słońce” (Wydawnictwo Albatros). Autor książki, noblista Kazuo Ishiguro, jest już prawdziwym weteranem Nagrody Bookera. Zdobył ją w 1989 za „Okruchy dnia”, ale oprócz tego trzykrotnie znalazł się też na krótkiej liście nominowanych (w 1986, 2000 i 2005 roku). Teraz szansę na nagrodę będzie więc miał po raz piąty.

Na liście znajdziemy również innych autorów, którzy byli już nominowani w ubiegłych latach. Są to: laureat Pulitzera Richard Powers (nominowany wcześniej w 2014 i 2018 roku), a także Damon Galgut (w 2006 i 2010 roku), Mary Lawson (w 2006 roku) i Sunjeev Sahota (w 2015 roku). Jest też dwójka debiutantów: Nathan Harris i Patricia Lockwood. W tym roku triumfują książki niezależnych wydawnictw, w tym oficyny Faber, która może pochwalić się siedmiokrotnym zwycięstwem w minionych latach.

„Tegoroczna lista jest szczególnie godna uwagi ze względu na porywające fabuły, szeroki zasięg geograficzny i wyróżnienie pisarzy, którzy od wielu lat pracują na wyjątkowo wysokim poziomie, często już wcześniej nagradzanych (tu Nobel, tam Pulitzer)” – zauważa dyrektorka Fundacji Nagrody Bookera Gaby Wood.

Na liście możemy znaleźć między innymi książkę o wojnie domowej na Sri Lance („A Passage North”), czasach rekonstrukcji po wojnie secesyjnej w Stanach Zjednoczonych („The Sweetness of Water”), dystopijnej przyszłości („Klara i Słońce”), a także południowoafrykańską sagę rodzinną („The Promise”).

„Wszystkie książki łączy umiejętność zawładnięcia czytelnikiem poprzez opowiadaną historię i uczynienia tego w pomysłowy, charakterystyczny sposób. Wiele z nich podejmuje temat zmagania z przeszłością, czy to z osobistym doświadczeniem żałoby, czy z historycznym dziedzictwem apartheidu, zniewolenia i wojny domowej. Inne badają intymne związki międzyludzkie w momentach presji, snując jednocześnie refleksje na temat wolności, obowiązku i człowieczeństwa” – podsumowuje wybór przewodnicząca jury Maya Jasanoff.

Poniżej możecie zapoznać się z długą listą nominowanych do Nagrody Bookera 2021:

 • Anuk Arudpragasam „A Passage North” (Sri Lanka),
 • Rachel Cusk „Second Place” (Kanada),
 • Damon Galgut „The Promise” (RPA),
 • Nathan Harris „The Sweetness of Water” (Stany Zjednoczone),
 • Kazuo Ishiguro „Klara i Słońce” (Wielka Brytania),
 • Karen Jennings „An Island” (RPA),
 • Mary Lawson „A Town Called Solace” (Kanada),
 • Patricia Lockwood „No One is Talking About This” (Stany Zjednoczone),
 • Nadifa Mohamed „The Fortune Men” (Somalia/Wielka Brytania),
 • Richard Powers „Bewilderment” (Stany Zjednoczone),
 • Sunjeev Sahota „China Room” (Wielka Brytania),
 • Maggie Shipstead „Great Circle” (Stany Zjednoczone),
 • Francis Spufford „Light Perpetual” (Wielka Brytania).

Krótką listę sześciu finalistów poznamy 14 września, a zwycięzca zostanie ogłoszony 3 listopada.

[kch]

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy