Richard Powers laureatem Pulitzera za powieść „The Overstory”. Polska premiera zapowiedziana na 2020 rok

18 kwietnia 2019


Poznaliśmy laureatów Nagrody Pulitzera przyznawanej za wybitne dokonania w dziedzinie dziennikarstwa, literatury i muzyki. Wyróżnienie dla najlepszej powieści zdobył pisarz Richard Powers za książkę „The Overstory”. Jeśli jesteście ciekawi jej treści, już teraz informujemy, że tytuł ten ukaże się w Polsce w przyszłym roku.

W tym roku Pulitzery przyznane zostały po raz 102. Laureaci wybierani są w 21 kategoriach, z czego 6 to kategorie literackie. Największe zainteresowanie wzbudza oczywiście „literatura piękna”. Tym razem nagroda w tej kategorii powędrowała do Richarda Powersa za powieść „The Overstory”. Jury doceniło książkę za „genialnie skonstruowaną narrację, rozgałęziającą się i tworzącą sklepienie jak drzewa u podstaw opowieści, które są zadziwiającym i spójnym odbiciem ludzi żyjących wśród nich”.

„The Overstory” jest peanem na cześć przyrody i ostrzeżeniem przed niszczeniem lasów. Opisane w powieści historie rozwijają się niczym koncentryczne kręgi splatających się baśni, począwszy od Nowego Jorku sprzed wojny secesyjnej aż po Wojny Drzewne toczące się pod koniec XX wieku na Północno-Zachodnim Wybrzeżu USA i dalej. Istnieje obok nas świat – nieprzebrany, powolny, wzajemnie połączony, niesamowicie pomysłowy i prawie niewidoczny. Ta książka to historia garstki ludzi, którzy uczą się, jak zobaczyć ten świat i którzy zostają wciągnięci w jego postępującą katastrofę. Ich życie zmienia się za sprawą drzew. Nawiązują z nimi więź i przyrzekają chronić je przed wycinaniem i innymi zagrożeniami. Uhonorowana Pulitzerem powieść znalazła się w zeszłym roku w finale Nagrody Bookera, obok m.in. „Mars Room” Rachel Kushner i „Milkmana” Anny Burns.

Wiadomość o Pulitzerze dla Richarda Powersa zbiegła się w czasie z komunikatem Wydawnictwa W.A.B., które ogłosiło, że „The Overstory” przeczytamy w przyszłym roku w przekładzie Michała Kłobukowskiego. W 2020 roku – dokładnie w marcu – nakładem oficyny ma też ukazać się zeszłoroczna laureatka nagrody: powieść „Less” autorstwa Andrew Seana Greera. Za tłumaczenie tej książki odpowiadać będzie Dorota Konowrocka-Sawa.

Wśród dzieł literackich wyróżnionych w tym roku Pulitzerem warto zwrócić uwagę na kategorię „biografia”. Nagrodę otrzymała bowiem książka „The New Negro: The Life of Alain Locke” autorstwa Jeffreya C. Stewarta, opowiadająca o osobistej i artystycznej drodze ojca Renesansu Harlemu, a także o ruchu, który zainspirował. Laur za najlepszą książkę historyczną trafił do Davida W. Blighta za publikację „Frederick Douglass: Prophet of Freedom”, która poświęcona jest najważniejszemu XIX-wiecznemu Afroamerykaninowi, zbiegłemu niewolnikowi, który stał się największym mówcą swoich czasów i jednym z czołowych abolicjonistów.

W dziedzinie poezji doceniono Forresta Gandera za tom „Be With”, będący zbiorem elegii, w których autor zmaga się ze stratą oraz trudnościami z wyrażaniem żalu i tęsknoty za zmarłymi. W wierszach poeta opisuje m.in. matkę umierającą na Alzheimera, ale też geologiczną i kulturową historię pogranicza USA z Meksykiem. Nagroda za wybitne osiągnięcia w twórczości dramaturgicznej przypadła w udziale Jackie Sibblies Drury, która w swej sztuce „Fairview” stawia czoła głęboko zakorzenionym uprzedzeniom. To, co na pierwszy rzut oka wydaje się typowym rodzinnym dramatem, zamienia się w rozprawę na temat kwestii rasowych. Za najlepszą książkę z dziedziny literatury faktu uznano z kolei „Amity and Prosperity: One Family and Fracturing of America” autorstwa Elizy Griswold, czyli historię rodziny z Appalachów walczącej o utrzymanie się w klasie średniej w cieniu zniszczeń, spowodowanych przez tzw. fracking (wydobywanie pod wysokim ciśnieniem gazu ze złóż łupkowych).

Nagroda Pulitzera przyznawana jest od 1917 roku przez jury działające przy Wyższej Szkole Dziennikarstwa Uniwersytetu Columbia. Zwycięzcy otrzymują świadectwo i czek na 15 tysięcy dolarów. Nagroda wiąże się również z dużym prestiżem. W przypadku literatury skutkuje to znacznym wzrostem sprzedaży książek. Wystarczy tylko przypomnieć, że w ostatnich latach laureatami nagrody w kategorii „literatura piękna” zostali: Jennifer Egan za „Zanim dopadnie nas czas”, Adam Johnson za „Syna zarządcy sierocińca”, Donna Tartt za „Szczygła”, Anthony Doerr za „Światło, którego nie widać”, Viet Thanh Nguyen za „Sympatyka” i Colson Whitehead za „Kolej podziemną”.

AKTUALIZACJA, 5 MAJA 2021:

Powieść „Overstory” Richarda Powersa ukazała się w Polsce pod tytułem „Listowieść”.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy